We wtorek, 14 lutego 2023 r. miała miejsce konferencja z okazji jubileuszowej, 150 rocznicy funkcjonowania tramwajów w Gdańsku.
Cofnijmy się w czasie…
Dokładnie 150 lat temu, w 1873 roku w Gdańsku pojawiły się pierwsze tramwaje konne. Był to początek epoki wagonów szynowych w mieście. Podczas gdy niewiele miejsc w całej Europie mogło się poszczycić tak nowoczesnym środkiem komunikacji publicznej. Na początku tramwaje poruszały się na trasie Targ Sienny – Oliwa. Trasa mierzyła 9,3 km i biegła przez Targ Rakowy, ul. 3 Maja, przez Bramę Oliwską i dalej a. Zwycięstwa, ad. Grunwaldzką do skrzyżowania z ul. Pomorską w Oliwie, gdzie była zajezdnia. Na trasie jednotorowej urządzono 11 mijanek, a także 23 przystanki. Dwutorowe były jedynie krótkie odcinki prowadzące nad fosą i przez Bramę Oliwską oraz na Targu Siennym.
Tramwaje napędzane siłą koni były na tamten moment oznaką prestiżu. Jednak w stale rozwijającym się świecie nie trzeba było długo czekać na kolejne usprawnienie. Już 23 lata później zaczęto wprowadzać rewolucyjne odpowiedniki zasilane prądem elektrycznym. Dokładnie 12 sierpnia 1896 roku uruchomiono pierwsze, regularne połączenia tramwajów elektrycznych. Włączono wówczas trasę z Targu Siennego do Oruni i z Nowych Ogrodów do Emaus.
Ważnym rokiem w historii gdańskich tramwajów był 1914. Zrezygnowano wtedy z kolorowych tarcz i tablic z nazwą przystanku końcowego. Zastąpiło je numeryczne oznaczenie linii tramwajowych, które znamy do dzisiaj.
150-lecie tramwajów w Gdańsku. Jak jest teraz?
Miasto dba o tradycyjne wartości i tramwajowe korzenie. Wśród pojazdów można znaleźć kilka zabytków takich jak Konstal 105N, Konstal N, Konstal 102Na, Bergmann, Ring i nawet, wspomniany wcześniej, tramwaj konny. Wyjeżdżają na tory Gdańska podczas rozmaitych wydarzeń.
– Cieszę się, że do współtworzenia obchodów 150-lecia zaproszeni zostali pasjonaci komunikacji publicznej, bo jest ich w naszym mieście niemało, od małych po naprawdę dużych. Zachęcam do śledzenia wydarzeń, które będą odbywać się przez cały rok. Myślę, że zainteresują one nie tylko tramwajowych pasjonatów, ale także tych, którzy na co dzień korzystają z komunikacji publicznej. – Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
We wtorek, 14 lutego 2023 r. na pętli tramwajowej „Chełm Witosa” odbyła się konferencja poświęcona temu wydarzeniu. O wadze jubileuszu dla miast opowiadali: Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska, Piotr Borawski – Wiceprezydent Miasta Gdańska, a także Kamila Błaszczyk – Radna Miasta Gdańska.
Mieszkańcy 150-lecie gdańskich tramwajów będą mogli świętować przez cały rok. Zorganizowane zostaną różne aktywności, które mają na celu przypominać, jak ważne są to obchody. Na tę okazję będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów okolicznościowych. Zwieńczeniem i najważniejszą imprezą będzie festyn rodzinny. Zaplanowany na 25 czerwca w pobliżu centrum wystawienniczo-kongresowego Amber Expo, gdzie całe rodziny będą brać udział w różnych konkursach i przede wszystkim spędzić miło czas.