Aktualności

ELESTER-PKP po raz trzeci zdobywcą Złotego Medalu

Podczas Targów Energetyki EXPOPOWER 2017 spółka ELESTER-PKP została uhonorowana Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Eksperci docenili znacznie innowacji i postępu, jaki dokonuje się w sektorze elektroenergetyki kolejowej. Tegoroczna nagroda przyznana została spółce za konstrukcję nowoczesnego sterownika programowalnego CZAT7. Jest to jedyny Polski sterownik zgodny z normą IEC 61850 realizujący funkcję automatyki polowej i zabezpieczeniowej w systemach zasilania sieci trakcyjnej prądem stałym.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż sterowniki z rodziny CZAT są od lat najczęściej wybieraną automatyką zabezpieczeniową rozdzielni prądu stałego w naszym kraju. Nowy sterownik CZAT7 jest innowacyjnym rozwiązaniem w branży automatyki dedykowanym gównie dla obiektów elektroenergetyki transportu szynowego.

Urządzenie to odpowiedzialne jest za proces bezpiecznego sterowania zasilaniem sieci trakcyjnej, pozwalając na sprawne podróżowanie pociągami oraz tramwajami w Polsce. Nowością technologiczną reprezentowaną przez CZAT7 jest zaimplementowanie w sterowniku stosu protokołów komunikacyjnych oraz struktur logicznych zgodnych z normą IEC 61850. Pozwala to na zmianę sposobu przesyłania informacji wewnątrz stacji elektroenergetycznej oraz do systemu nadzoru.

Rozwiązanie to stanowi rewolucję w projektowaniu i budowie układów telemechaniki stacji zasilających, podnosząc znacząco bezpieczeństwo pracy tych obiektów oraz zwiększając pewność zasilania pojazdów szynowych. Nowy sterownik CZAT7 otwiera również nieosiągalne wcześniej możliwości tworzenia cyfrowych podstacji trakcyjnych. Otrzymanie Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Energetyki EXPOPOWER 2017 stanowi już trzecią nagrodę poznańskiej wystawy w dorobku ELESTER-PKP. Poprzednie wyróżnienia spółka otrzymała w roku 2011 za skonstruowanie licznika energii prądu stałego zasilanego z napięcia mierzonego.

Licznik energii LE3000plus był pierwszą w kraju konstrukcją licznika energii przeznaczoną na pojazdy szynowe, pozwalającą przewoźnikom kolejowym na pomiar rozliczeniowy energii trakcyjnej. Pierwszą nagrodę MTP spółka otrzymała w 2008 roku za innowacyjny, jak na ówczesne czasy, elektroniczny system stacyjny, obsługujący zasilanie trakcji elektrycznej. System ten oparty był na poprzednich generacjach sterownika CZAT.

Arkadiusz Kamiński

Dodaj komentarz