Pasażer Polregio Raport z Polski

FALA zintegruje systemy biletowe na Pomorzu

Gdzie działać będą punkty obsługi klienta systemu FALA? Przede wszystkim w Gdańsku, Gdyni, Tczewie, Kwidzynie, a także w Chojnicach. System znajdziemy również w miejscowościach nadmorskich: Miastku, Słupsku, Ustce, Lęborku, Władysławowie oraz w Wejherowie i Rumii. Spółka InnoBaltica prowadzi rozmowy z kilkoma jeszcze miastami w sprawie uruchomienia na ich terenie kolejnych punktów.

Jako pierwsze w sprzęt informatyczny systemu FALA zostaną wyposażone punkty obsługi klienta w Ustce. Harmonogram montażu rozpisany jest do końca lutego.

Przypomnijmy

System FALA będzie uruchamiany etapami. Jako pierwsza zacznie działać aplikacja mobilna – w połowie bieżącego roku. Od tego momentu zacznie się montaż tzw. walidatorów, czyli kasowników. Bedzie to 850 urządzeń na przystankach kolejowych oraz   5300 urządzeń w pojazdach komunikacji miejskiej (autobusach, trolejbusach i tramwajach). Kasowniki zaczną działać na początku 2023 r. Mieszkańcy Pomorza i turyści skorzystają z nich nie tylko za pomocą smartfona, ale także karty bankomatowej i specjalnej karty FALA. Te ostatnie wydawane będą w całym regionie.

W minionym tygodniu w gdańskich tramwajach rozpoczął się już montaż tzw. holderów. To specjalne uchwyty, do których przymocowane zostaną nowe kasowniki.