Wywiady

Frauscher – synonim niezawodności [WYWIAD]

Frauscher Polska w 2023 r. obchodził swoje 25-lecie. Prezes Zarządu — Andrzej Bartnik rozmawiał z nami o jubileuszu oraz planach na przyszłość firmy.

Panie Prezesie, z czyjej inicjatywy firma zdecydowała się wejść na polski rynek i jak wyglądały tutaj jej pierwsze kroki?

Firma Frauscher Sensortechnik GmbH założona przez Józefa Frauschera w 1987 przez wiele lat działała na arenie międzynarodowej wyłącznie z austriackiej siedziby, stopniowo poszerzając swoje horyzonty na kolejne rynki i zwiększając skalę produkcji. Jednak prawdziwy przełom nastąpił wraz z dołączeniem do zespołu CEO, Michaela Thiela. Pod jego przywództwem firma zaczęła się dynamicznie rozwijać, poszerzając swoją działalność na całym świecie.

Pierwszymi krokami były Wielka Brytania i Chiny w 2011, a następnie rynek Indyjski, Kazachstan, Brazylia, Malezja, USA, Australia, Francja, Chorwacja, Serbia, Japonia i Niemcy. Jednak to Polska była ewenementem i lokalizacją, po której przez następne 13 lat nie powstał żaden inny, zagraniczny oddział. Niestety nikt z obecnych pracowników nie posiada pełnej wiedzy na temat rozmów, które skłoniły p. Frauschera do uwierzenia w potencjał polskiego rynku i zgodzenia się na rozwój Firmy poza granicami Austrii. Za tą decyzją na pewno stał potencjał polskiego rynku, wielkość tutejszej sieci kolejowej oraz brak nowoczesnych urządzeń srk w tamtym czasie.

Jubileusz to dobry czas na podsumowania. Jak ocenia Pan minione 25 lat firmy Frauscher na terenie Polski?

Początki nie były łatwe. Polska kolej przyzwyczajona przez lata do tradycyjnych obwodów torowych sceptycznie podchodziła do całkowicie innego sposobu detekcji niezajętości torów. Niemniej, po kilku latach, gdy okazało się, że liczniki osi Frauschera są nowoczesne, niezawodne i praktycznie nie wymagają utrzymania, nastąpił dynamiczny wzrost ilości instalacji. Taka sytuacja utrzymuje się do dziś. Choć zmieniają się generacje urządzeń, niezmiennie króluje jakość Frauschera. Dzisiejszy sukces firmy na całym świecie jest w dużej mierze oparty na sukcesie polskiej lokalizacji w początkowym okresie rozwoju firmy.

Jak po takim czasie kreuje się współpraca pomiędzy polskim a austriackim Frauscherem?

W przypadku naszej firmy trudno mówić o współpracy pomiędzy lokalizacjami w Polsce i Austrii – to nie My i Oni, lecz jeden zespół. Frauscher Sensortechnik to globalna firma, z biurami w różnych krajach, gdzie potencjalne granice zostały ostatecznie zatarte w trakcie pandemii. Dzięki przejściu na pracę zdalną, przy zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań informatycznych, bez względu na to, czy ktoś pracuje z domu oddalonego o 1 km od siedziby firmy w Austrii, czy o 700 km z Polski – wszyscy stanowimy nierozerwalny fragment jednej organizacji.

Rozwiązania wdrożone w tamtym czasie są integralną częścią naszej codziennej pracy, ułatwiając komunikację i współpracę między poszczególnymi działami. To, co zaczęło się jako konieczność związana z sytuacją pandemiczną, przekształciło się w trwały model pracy. Współczesne narzędzia komunikacyjne oraz zdolność do efektywnej współpracy zdalnej umocniły naszą jedność, pomagając osiągać cele niezależnie od geograficznego położenia zespołu. Jest jedna firma, jeden zespół i jedna strategia.

W październiku we Wrocławiu odbyły się oficjalne obchody jubileuszu, na których pojawili się zaproszeni goście, w tym CEO Frauschera — Michael Thiel. Jak przebiegła uroczystość oraz jakie atrakcje czekały na gości?

To była bardzo udana uroczystość, która na pewno na długo pozostanie naszej pamięci. Nasi goście mogli liczyć na szereg atrakcji, takich jak spacer po Wrocławiu z przewodnikiem, upominki, quiz z atrakcyjnymi nagrodami dotyczący historii i działań firmy w Polsce, uroczysta kolacja, występ zespołu muzycznego czy w końcu wspólna zabawa taneczna. Spotkanie było również wspaniałą okazją do rozmów biznesowych i towarzyskich, wymiany doświadczeń czy wspominania początków współpracy.

Od 25 produkty Frauschera wzbogacają polski rynek kolejowy. Jaki plan na najbliższe lata ma firma, żeby kontynuować swój rozwój?

Frauscher to nie tylko synonim niezawodnych liczników osi, ale również lider w dziedzinie implementacji nowoczesnych protokołów komunikacyjnych, umożliwiających efektywne powiązanie z nastawnicami różnych producentów. W chwili obecnej nasze działania koncentrują się głównie na wdrażaniu standardu EULYNX – uniwersalnego europejskiego protokołu, który umożliwia bezproblemowe łączenie urządzeń srk pochodzących od różnych producentów bez konieczności przeprowadzania kosztownych adaptacji systemów.

Dodaj komentarz