Wywiady

Janusz Kowalski: Podział ma charakter sektorowy

Minister Aktywów Państwowych koordynuje prace resortu, a także ustala podstawowe kierunki jego polityki, określa kierunki pracy i zadania w sprawach realizowanych przez ministerstwo. Wykonuje swoje funkcje przy pomocy sekretarzy stanu, podsekretarzy stanu, dyrektora  generalnego czy szefa gabinetu politycznego. Jako sekretarz stanu realizuję, w ramach stosownych upoważnień, politykę ustaloną przez Radę Ministrów, a wykonywane przeze mnie przedsięwzięcia są wyrazem polityki resortu. W ramach podziału kompetencyjnego w samym ministerstwie sprawuję bezpośredni nadzór nad podmiotami z sektora kolejowego takimi, jak PKP S.A. i PKP PLK S.A. czy przedsiębiorstwami komunikacji samochodowej z zaangażowaniem kapitałowym Skarbu Państwa. Podział wewnętrzny kompetencji nadzorczych, będący efektem dobrej współpracy i uzgodnień wewnątrzresortowych, ma charakter sektorowy. Tak, jak poszczególni sekretarze i podsekretarze stanu sprawują, w porozumieniu z ministrem, nadzór właścicielski nad określonymi branżami, tak szef resortu, koordynując prace całego MAP, realizuje bezpośredni nadzór nad takimi inwestycjami jak Centralny Port Komunikacyjny, który ma z kolei integrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy wokół węzła przesiadkowego między Warszawą a Łodzią.

Natomiast inne jednostki z sektora transportowego, w tym PKP PLK, trafią pod Pana nadzór. W sumie ma być ich 17. Na czym będzie polegał Pana nadzór nad nimi?

Warto zauważyć, że, obok stanowiska sekretarza stanu, pełnię również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw reformy nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. Celem Pełnomocnika i powołanej niedawno Komisji ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego, składającej się z wybitnych prawników, przedstawicieli świata nauki oraz biznesu, jest wypracowanie reformy przepisów prawa w zakresie nadzoru właścicielskiego, w szczególności przedstawienie rekomendacji w zakresie wprowadzenia prawa koncernowego, kompetencji rad nadzorczych czy innych rekomendacji w zakresie reformy prawa handlowego. Chodzi o stworzenie nowoczesnych narzędzi prawnych umożliwiających skuteczne prowadzenie biznesów przez spółki prawa handlowego. Rolą resortu i komisji będzie też wypracowanie, odpowiadających wyzwaniom współczesności, standardów nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. Jest to przedsięwzięcie bardzo ważne z punktu widzenia jego efektywnego sprawowania. W ramach podziału kompetencyjnego w samym ministerstwie będę też sprawował, o czym mowa wcześniej, proaktywny nadzór właścicielski nad przyporządkowanymi mi podmiotami, m.in. monitorując ich ogólną kondycję, w tym sytuację ekonomiczną i finansową, a także realizowane przez nie inwestycje. Będzie to niewątpliwie okres wytężonej pracy, która w co wierzę, zaowocuje wieloma wspólnymi sukcesami.

Dodaj komentarz