Czy epidemia może mieć wpływ na realizację umów o zamówienie publiczne?
Przepisy tarczy antykryzysowej dają stronom umowy w sprawie zamówienia publicznego, w tym także zawartej z wyłączeniem stosowania pzp, możliwość dokonania zmiany umowy w przypadku wystąpienia okoliczności związanych z COVID-19 mających wpływ na należyte wykonanie umowy. Jednak, aby było to możliwe w pierwszej kolejności strona, która doznała ograniczeń wywołanych COVID-19 musi niezwłocznie poinformować o tym drugą stronę przedkładając jednocześnie oświadczenia lub dokumenty potwierdzające wpływ COVID-19 na należyte wykonanie umowy. Zamawiający, po stwierdzeniu, że wykazanie okoliczności są związane z wystąpieniem COVID-19 i mają lub mogą mieć wpływ na należyte wykonanie umowy może w uzgodnieniu z wykonawcą dokonać zmiany umowy, o której mowa w art. 144 ust. 1 pkt 3 pzp, w szczególności w zakresie terminu wykonania umowy, czasowego zawieszenia jej wykonywania, sposobu wykonywania dostaw, usług lub robót budowlanych a nawet zakresu świadczenia wykonawcy i odpowiadającą jej zmianę wynagrodzenia wykonawcy lub sposobu rozliczenia wynagrodzenia wykonawcy, o ile wzrost wynagrodzenia wynikający z każdej z kolejnej zmiany nie przekroczy 50% wartości pierwotnej umowy. To samo dotyczy umów pomiędzy wykonawcą a podwykonawcą. Podobnie, wystąpienie wskazanych okoliczności może mieć wpływ na zasadność kar i odszkodowań z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, jeżeli takowe zostały przewidziane w umowie.
Czy dokonanie zmiany umowy dokonanej na mocy tarczy antykryzysowej może narazić zamawiającego na odpowiedzialność?
Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego dokonana zgodnie z zasadami wprowadzonymi tarczą antykryzysową, jak również nieustalenie lub niedochodzenia należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy wskutek okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Podobnie nieustalenie lub niedochodzenia takich należności nie stanowi przestępstwa z art. 296 § 1–4 ustawy Kodeks karny, tj. wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Nie może być to także traktowane jako szkoda wyrządzona działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, o której mowa w art. 293 § 1 albo art. 483 § 1 Kodeksu spółek handlowych, wobec czego odpowiedzialność członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej oraz likwidatora wobec spółki jest wyłączona.
VII. PRAWO SPÓŁEK
Czy zapis na nabycie akcji będzie mógł być składany w formie niepapierowej?
Tak – nowelizacja Kodeksu spółek handlowych umożliwi składanie zapisów poprzez udostępnione przez spółkę – emitenta – formularze w systemie teleinformatycznym, które będą wymagały kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego (czyli poprzez dodanie i podpisanie formularza na naszym profilu zaufanym ePUAP) lub podpisu osobistego (wymagającego posiadania e-dowodu osobistego).
Czy sprawy dotyczące restrukturyzacji zadłużonych przedsiębiorstw obejmuje zawieszenie terminów procesowych i sądowych w związku z epidemią koronawirusa?