Wywiady

Maciej Kaczanowski: Przemysł kolejowy wciąż inwestuje w innowacje

Maciej Kaczanowski, Head of Communications and Public Relations Eastern Europe & CIS Bombardier Transportation, opowiedział o wizji transport przyszłości oraz założeniach i efektach kampanii Hop On For Our Planet.

 

 

Zacznijmy od pytania ogólnego. Mobilność jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu. Dlaczego?

Mobilność jest kluczowym elementem Europejskiego Zielonego Ładu, ponieważ bez znaczącego ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery przez sektor transportowy nie uda się zrealizować ambicji klimatycznych Europy. Sektor transportu odpowiada za prawie jedną czwartą całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Europie. Jest to również jedyny sektor, którego wskaźniki emisyjne wzrosły od 1990 roku.

Wyjątkiem w transporcie jest jednak kolej – to jedyny rodzaj transportu, który zmniejszył emisyjność, jednocześnie zwiększając liczbę pasażerów i towarów oraz poprawiając efektywność energetyczną. W praktyce więc kolej generuje trzy do czterech razy mniej dwutlenku węgla niż transport drogowy czy lotniczy! Nie oznacza to, że stoimy w miejscu. Jak widać, przemysł kolejowy wciąż inwestuje w innowacje, aby być jeszcze bardziej ekologicznym!

Kolej w Europie boryka się z wieloma problemami. Oczywiście kwestie związane z pandemią mają istotny wpływ na jakość przewozów tak lokalnie, jak i globalnie. Problemy były jednak już przed COVID-19. Według Pana, jaki problem będzie tym najistotniejszym w najbliższych latach na kolei?