Analizy

Mobilność w Polsce spadła o 2/3 – wynika z badań naukowców UG

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzili badania związane z przemieszczaniem się Polaków w czasie pandemii – informuje portalsamorzadowy.pl. Jak pokazują wyniki, w czasie koronawirusa Polacy zostali w domach. Ich mobilność spadła o ok. 66 proc. w stosunku do okresu bez pandemii. Badania potwierdziły też, że obecna sytuacja mocno uderza w transport zbiorowy.

Analizę przeprowadzili naukowcy z Wydziału Ekonomicznego UG. Według uzyskanych wyników, mobilność w Polsce spadła o 2/3. Przed ogłoszeniem przez premiera Mateusza Morawieckiego stanu epidemii, odbywaliśmy średnio 3 podróże dziennie.

Do zera spadła mobilność osób uczęszczających do szkół i uczelni, co spowodowane jest zawieszeniem prowadzenia lekcji i wszelkiego rodzaju zajęć.

Środki transportu

W dalszym ciągu dużą popularnością wśród przemieszczających się cieszą się samochody. Jednak ich eksploatacja zmniejszyła się o 60 proc. (z 10 podróży do średnio 3,5 podróży dziennie) Przejścia piesze zmniejszyły się o 50 proc., (średnio z 7 do 3 wyjść tygodniowo) zaś transport publiczny odnotował spadek rzędu 80 proc. (z 2,5 podróży dziennie do średnio 1/3 podróży). Zainteresowanie korzystaniem z taksówek spadło tylko o 12 proc.