Konflikt w Ukrainie Pasażer Wydarzenia

Obywatele Ukrainy dłużej pojadą bezpłatnie na Mazowszu

Koleje Mazowieckie przedłużają nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy do 30 kwietnia 2022 roku. Przewoźnik podjął tę decyzję w związku z atakami zbrojnymi za wschodnią granicą.

"Nieodpłatne

Koleje Mazowieckie wprowadziły bezpłatne i nieograniczone przejazdy dla obywateli Ukrainy od 26 lutego. Przewoźnik przedłużył je do 30 kwietnia 2022 roku.

W celu ułatwienia naszym wschodnim sąsiadom dojazdu z lub do lotniska w Modlinie, przewoźnik umożliwił również nieodpłatne przejazdy autobusami KM. Uruchomione one będą na odcinku stacja Modlin – Lotnisko Modlin. Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu, należy okazać paszport lub inny dokument potwierdzający obywatelstwo Ukrainy.

Nieodpłatne przejazdy to wyraz solidarności kolejarzy z uchodźcami, szukającymi bezpiecznego schronienia w naszym kraju. Jego celem jest umożliwienie Uchodźcom swobodnego dojazdu do ich miejsc pobytu na terenie Mazowsza a także poza jego granicami, tj. na obszarze prowadzenia działalności przewozowej przez Koleje Mazowieckie.

Przejazdy po całej Polsce

Przypomnijmy też, że obywatele Ukrainy, uciekający przed konfliktem zbrojnym, mogą bezpłatnie podróżować również pociągami PKP Intercity oraz TLK w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Nieodpłatne przejazdy, które PKP Intercity zaoferowało obywatelom Ukrainy, realizowane są obowiązują w wagonach drugiej klasy, w pociągach kategorii ekonomicznych.

– Polska solidaryzuje się z narodem ukraińskim, który z ogromną determinacją opiera się rosyjskiej agresji. Naszym obowiązkiem moralnym jest nieść pomoc uciekającym przed wojną Ukraińcom, dlatego wprowadzamy nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy w pociągach PKP Intercity. Kolejarze nie tylko podczas pandemii, lecz także w tak trudnych sytuacjach pozostają zawsze na służbie, odpowiadając na apel potrzebującym pomocy. Dzięki temu możliwy będzie dojazd do wybranych miast i miejscowości objętych siatką połączeń przewoźnika – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

 

O wsparciu dla Ukrainy mówił także Andrzej Bittel.

Wzorem PKP Intercity powinni podążyć pozostali przewoźnicy kolejowi w Polsce. Nieodpłatne przejazdy umożliwia obywatelom Ukrainy swobodne przemieszczenia się po naszym kraju. Proszę więc przewoźników, by odpowiedzi na ten apel i wsparli w ten sposób naród ukraiński – dodaje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Więcej o pomocy organizowanej przez polskich przewoźników przeczytacie poniżej:

Polscy przewoźnicy kolejowi razem dla Ukrainy

Dodaj komentarz