Tramwaje

Tramwaje Avenio trafią do Norymbergi

Pojazdy charakteryzują się wysokimi standardami, jeśli chodzi o kwestie proekologiczne. Modułowa konstrukcja Avenio pozwala na recykling ponad 90% materiałów użytych do jego budowy. Odznaczający się wysoką sprawnością układ napędowy pozwala na sprawną rekuperację energii hamowania, którą można odprowadzić z powrotem do sieci lub wykorzystać np. do ogrzewania wnętrza. Tramwaje wykorzystują wyłącznie energooszczędne oświetlenie LED. Niskie obciążenie koła / szyny ogranicza emisję hałasu, dodatkowo pojazdy wyposażone są w „bezgłośne” hamulce elektryczne. 

Całkowity koszt zamówienia 12 pojazdów szacuje się na 44 milionów euro / 3,67 miliona euro za tramwaj. Zakup jest współfinansowany ze środków niemieckiego landu na mocy ustawy o finansowaniu transportu miejskiego i pakietu środków kontroli zanieczyszczenia powietrza w Bawarii. 

Tramwaje Avenio zostały zamówione m.in. do Hagi, Bremy, Monachium, Kopenhagi, czy Doha. Warto zaznaczyć, że w lipcu ub. r. Monachium, które posiada już 30 tramwajów Avenio, skorzystało z prawa opcji i zamówiło kolejne 73 niskopodłogowe pojazdy. Dostawa pierwszych tramwajów do stolicy Bawarii planowana jest w 2021 r., a wartość kontraktu wynosi ponad 200 milionów euro.