Raport z Polski

Wrocław zawalczy o prestiżową europejską nagrodę

Fot. JK / Wroclaw.pl

Wrocław znalazł się na liście miast nominowanych przez Komisję Europejską do nagrody Sustainable Mobility Awards. Stolica Dolnego Śląska rywalizuje o zwycięstwo aż w dwóch kategoriach.

Komisja Europejska każdego roku przyznaje nagrody miastom lub regionom, które pozytywnie i odważnie podchodzą do kreowania zrównoważonej mobilności wspólnie z mieszkańcami. Wyróżnienia te ujęte są w kilku kategoriach, a zgłoszenia miast ocenia niezależne jury.

Wrocław aplikował do nagrody w kategorii: EUROPEANMOBILITYWEEK Awards 2019 oraz Award for Sustainable Urban Mobility Planning. Pierwsza z nich dotyczy organizacji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, w drugiej miasta są wyróżniane za najlepszy Plan Zrównoważonej Mobilności.

– Zgłaszając się do konkursu pokazaliśmy wrocławskie działania związane z tematem przewodnim 2019 roku, czyli bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów – pod hasłem CHODŹ Z NAMI. No i udało się! Zostaliśmy docenieni – my wszyscy! To wyjątkowe wyróżnienie dla Wrocławia, a właściwie dla wrocławian – bo bez zaangażowania mieszkańców, aktywistów i wielu innych grup interesariuszy, żaden z tych projektów nie zaistniałby w naszym mieście – podkreśla Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

 

Druga nominacja związana jest z przyjętym przez Radę Miejską Wrocławia Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Zmiany, które zostały w nim uwzględnione, dotyczą najbliższych 5 lat.

W planie zawarte zostały takie inwestycje jak:

  • budowa tras tramwajowych,
  • rozwijanie połączeń transportem zbiorowym,
  • remonty torowisk,
  • ulepszanie dostępności pieszej w centrum,
  • rozwój kolei aglomeracyjnej,
  • likwidacja luk rowerowych,
  • nowy niskopodłogowy tabor,
  • czy rozszerzenie strefy płatnego parkowania.

Wszystkie powyższe działania zostały już zainicjowane lub uruchomione.

Laureata nagrody poznamy 30 marca, w trakcie gali organizowanej przez Komisję Europejską w Brukseli.

Źródło: wroclaw.pl

Dodaj komentarz