Pasażer Tramwaje

Wrocławskie MPK i Policja poprawią bezpieczeństwo w tramwajach i autobusach

„Stop agresji. Nie bądź obojętny. Reaguj!” – wrocławskie MPK zainaugurowało kampanię, która ma zwrócić uwagę mieszkańców na problem agresji wobec kontrolerów biletów. Miejski przewoźnik idzie krok dalej – w listopadzie podpisał z Komendą Miejską Policji we Wrocławiu list intencyjny w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej.

MPK Wrocław podpisało list intencyjny dot. współpracy z KMP Wrocław.
MPK Wrocław podpisało list intencyjny dot. współpracy z KMP Wrocław.

Do listopada 2023 r. w pojazdach MPK Wrocław doszło do 24 ataków na kontrolerów biletów.

– Sprawa jest bulwersująca i budzi niepokój także dlatego, że można odnieść wrażenie, że istnieje pewien rodzaj przyzwolenia społecznego na ataki właśnie na kontrolerów. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkich aktów agresji i przemocy oraz bardzo mocno stajemy po stronie naszych pracowników. Wszelkimi dostępnymi środkami będziemy zwalczać takie zachowania, wszystkie są i będą zgłaszane organom ścigania, a naszym pracownikom będziemy udzielać każdej niezbędnej pomocy w takiej sytuacji – zapewniał podczas inauguracji kampanii „Stop agresji. Nie bądź obojętny. Reaguj!” prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

 

W odpowiedzi na ataki na kontrolerów biletów, zarząd spółki złożył wniosek do ministra sprawiedliwości.

– Chcemy, by kontrolerzy zostali objęci ochroną podobną do tej, jaką dzisiaj, w ramach posiadanego statusu funkcjonariusza publicznego, mają już kierowcy i motorniczowie komunikacji zbiorowej – mówi Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław.

 

Kolejnym krokiem, który wrocławskie MPK podejmuje w tym zakresie jest podpisanie listu intencyjnego z Komendą Miejską Policji.

W ramach podjętej współpracy prowadzone będą spotkania kontrolerów biletowych z funkcjonariuszami policji, podczas których wypracowywane będą rozwiązania problemów z agresją pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, realizowane będą wspólne akcje informacyjne na rzecz bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji publicznej, kampanie społeczne związane
z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w zakresie dotyczącym funkcjonowania komunikacji publicznej, akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dotyczące bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji publicznej. Ponadto oba podmioty uczestniczyć będą wspólnie w wydarzeniach o charakterze społecznym.

Podczas spotkania, które odbyło się we wtorek w siedzibie spółki, zarząd MPK omówił z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji przebieg dotychczasowych wspólnych działań i tych zaplanowanych na najbliższe miesiące.

– W najbliższym czasie odbywać się będą szkolenia dla pracowników MPK, przede wszystkim kierujących i kontrolerów, na których uczyć się będą odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia – zapowiada Rafał Siczek, Komendant Miejski Policji we Wrocławiu.

 

Funkcjonariusze apelują do pasażerów o reakcje w sytuacjach, gdy są świadkami przemocy w komunikacji miejskiej.

–  Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zadzwonienie na numer alarmowy i zgłoszenie takiej sytuacji. Nagrywanie zdarzeń i publikowanie ich w internecie w żaden sposób nie pomaga, a wręcz przeszkadza w podejmowanych przez nas czynnościach – podkreśla Siczek.

 

Dodaj komentarz