global Tabor Wydarzenia

Chile: Ponowne otwarcie linii kolejowej Arica – La Paz

5 maja na torach pojawił się pociąg testowy, który wyruszając z portu Arica do stolicy La Paz, oznaczał reaktywowanie ruchu towarowego chilijskim odcinku po blisko 16 latach przerwy. 

Właściciel portu Empresa Portuaria Arica i koncesjonariusz obsługujący Terminal Puerto Arica współpracują od lutego z państwową koleją EFE w celu przywrócenia usług towarowych na trasie o długości 206 km, która łączy  Aricę z Visviri na granicy z Boliwią. Linia kolejowa, o której piszemy, została zniszczona i przerwana w 2001 roku w wyniku powodzi. Po roku została ponownie otwarta, ale już w 2005 sługi przewozowe zostały zawieszone po bankructwie operatora FCALP. Od tego czasu nie podjęto się o rzadko i zazwyczaj na pasażerskie na 70-kilometrowym odcinku przybrzeżnym od Arica do Paconchile i Central w dolinie Lluta.

pociąg, który służył do testów, składał się z dwóch lokomotyw spalinowych i 16 wagonów, przewożących 480 ton ładunku. Odcinek testowy liczył  42,7 km Odcinek i wznosi  się na wysokość 3 742 m n.p.m. w Puquios. Największe nachylenie  terenu to ponad 6%.

Po dotarciu do celu pociąg został ponownie zmontowany na podróż przez Altiplano andyjskie (płaskowyż śródgórski w Andach Środkowych – przyp. red.)do Visviri, gdzie wagony zostały przekazane boliwiskiej Empresa Ferroviaria Andina w celu dalszego transportu do Oruro i ostatecznej dostawy ciężarówką do Santa Cruz. podróż Arica – Visviri zajmie dwa dni w każdą stronę, a wagony ukończą podróż w obie strony do Oruro w 13 dni.