Raport z Polski

Facebook, Instagram, Tinder. Kolej na szlaku… internetowych trendów

Zdarzają się wyzwania, które poprzez kontrowersyjną formę niosły ze sobą ważne przesłanie np. Ice Bucket Challenge. Podejmujący to wyzwanie musieli wylać na siebie wiadro lodowatej wody, a jeśli nie byli w stanie tego zrobić, mogli wpłacić pieniądze dla fundacji zajmującej się leczeniem stwardnienia zanikowego bocznego. Poprzez lodowaty prysznic każdy uczestnik mógł przez kilka sekund poczuć się odrętwiały jak osoba cierpiąca na tę chorobę. Oczywiście często zdarza się, że poprzez masowość uczestnicy poszczególnych akcji gubią ich sens, skupiając się na zabawie i pogoni za chwilową popularnością. Najważniejsze jednak jest to, że pod rozrywkowym płaszczykiem, udaje się przemycić ważne treści. Ponadto inicjatorzy akcji mają ogromną okazję, żeby bezkosztowo dojść do szerszego grona odbiorców.

Z wielkim powodzeniem wśród internautów spotkała się akcja 10 Year Challenge. Celem było pokazanie upływu czasu, poprzez zestawienie ich zdjęć, obecnych i sprzed 10 lat.  Lekka forma i czysto zabawowy charakter akcji sprawił, że szybko zaczęła zataczać szerokie kręgi, a do akcji zaczęli włączać się znani ludzie i celebryci. Jak często przy takich sytuacjach bywa, pojawiły się jej modyfikacje i np. można było zobaczyć jak przez 10 lat zmieniły się otaczające nas miejsca. Przykład takiego 10 Year Challenge ukazujący przemianę dworca kolejowego Bydgoszcz Główna, został zamieszczony na oficjalnym profilu miasta w portalu Facebook.

Tetris challenge było popularnym wyzwaniem, które rozpoczęły różnego rodzaju służby. Polegało na zaprezentowaniu wyposażenia radiowozu czy wozu strażackiego razem z załogą. Taka demonstracja uwieczniona na zdjęciu zrobionym z góry, razem z ludźmi i ich ekwipunkiem, przedstawiała doskonale do siebie pasujące części.

Tetris to chyba najpopularniejsza na świecie komputerowa gra logiczna. Od lat 80-tych doczekała się wielu wariantów, jednak niezmiennie absorbuje graczy. Można powiedzieć, że jest genialna w swej prostocie – polega na układaniu różnokształtnych bloków w taki sposób, aby szczelnie wypełnić pole planszy. Dzięki temu dochodzi do redukcji warstw i zwolnienia miejsca dla kolejnych elementów.

Za pierwszą tego rodzaju fotografię uchodzi rozpakowany radiowóz drogówki z Nowej Zelandii, jednak akcja zyskała popularność dopiero po publikacji zdjęcia szwajcarskich policjantów. Do wyzwania szybko zaczęli przyłączać się przedstawiciele innych służb, najróżniejszych profesji i zwykli ludzie, prezentujący np. wyposażenie kuchni czy garażu. Wszystko w formie przypominającej plansze tej gry.

Akcja spotkała się z pozytywnym przyjęciem także w Polsce, a swoim wyposażeniem zapragnęli pochwalić się m.in. pracownicy PKP Energetyka. W formie klocków przedstawiono zawartość pociągu sieciowego, który wykorzystywany jest do napraw sieci trakcyjnej i utrzymywania infrastruktury energetycznej na kolei. Udział w akcji, poza niespotykanym zdjęciem, na pewno przysporzył technikom wiele radości. Dla osób postronnych była to świetna okazja, żeby poznać bliżej prace osób odpowiedzialnych za to, żeby w sieci trakcyjnej płynął prąd.