Raport z Polski

Fundacja Grupy PKP przekazała sprzęt diagnostyczny do WSSE

Ponad 800 tys. zł kosztował sprzęt diagnostyczny, umożliwiający wykrywanie obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym, który Fundacja Grupy PKP przekazała Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Urządzenie zostało zakupione dzięki środkom od darczyńców.

Dział Laboratoryjny WSSE w Warszawie prowadzi diagnostykę w kierunku wykrycia obecności wirusa SARS-CoV-2 w materiale klinicznym. Badania są prowadzone metodami molekularnymi (Real-Time PCR), które pozwalają na wykrycie obecności specyficznych genów wirusa w badanej próbce.

– W chwili obecnej zespół diagnostów wykonuje wszystkie etapy badania manualnie, co jest czasochłonne i pracochłonne. W celu usprawnienia pracy potrzebna jest automatyzacja, zwłaszcza pierwszego etapu – izolacji i oczyszczenia materiału genetycznego wirusa. Zakup aparatury pozwoli odciążyć personel i zautomatyzować ten najbardziej newralgiczny etap badania. Dzięki zakupowi nowej aparatury laboratorium WSSE w Warszawie będzie w stanie wykonywać więcej testów w ciągu doby, a tym samym skuteczniej walczyć z epidemią COVID-19. – tłumaczy Marta Pakieła, z-ca dyrektora ds. laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

 

Wsparcie służb zdrowia w walce z koronawirusem możliwe było dzięki wielkiemu sercu darczyńców i spółek Grupy PKP. Te w ostatnim czasie przekazały za pośrednictwem Fundacji ponad 5 mln zł na rzecz niwelowania wirusa COVID-19. Zorganizowały i przekazały także maseczki ochronne, by pracownicy mogli wykonywać swoje obowiązki służbowe w bezpiecznych warunkach.

 

– W dobie epidemii zapewnienie sprzętu placówkom medycznym oraz diagnostycznym, tak jak w przypadku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Warszawie to konieczność. Fundacja Grupy PKP oraz spółki z Grupy PKP poprzez zakup specjalistycznej aparatury dołożyły swoją cegiełkę w dobie światowej walki z epidemią. Dla nas jest to czas, w którym w zmorzyliśmy działania również w postaci wolontariatu. – podkreśla Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

 

Fundacja Grupy PKP prowadzi wiele projektów na rzecz walki z koronawirusem, m.in. wolontariat pracowniczy na terenie całego kraju. Jego celem jest wsparcie osób starszych i kolejarzy na kwarantannie domowej, którzy znajdują się w trudnej sytuacji bez możliwości wyjścia z domów.

– Obecnie podstawowym celem Fundacji jest  niesienie pomocy. Sytuacja w kraju wymaga od nas reakcji i szybkiego działania. Kolejarze wciąż pełnią swoją służbę, dlatego zapewniamy im środki ochrony osobistej – dodaje prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

 

Fundacja dokłada swoją cegiełkę na rzecz walki z Covid 19 poprzez:

  • dystrybucję maseczek ochronnych wyprodukowanych przez MODUS Przedsiębiorstwo Odzieżowe S.A. wśród kolejarzy pozostających w czynnej służbie – firma na co dzień zajmuje się szyciem mundurów kolejowych, ale ekspresowo przestawiła produkcję na maski;
  • wsparcie pracowników Kolejowej Medycyny Pracy w środki ochrony osobistej;
  • przekazanie maseczek ochronnych pracownikom na place budowy, na których realizowane są inwestycje kolejowe, w czasie gdy tak istotne jest utrzymanie miejsc pracy;
  • dostarczanie artykułów pierwszej potrzeby pracownikom kolei i emerytom przebywającym na kwarantannie domowej;
  • przekazywanie sprzętu komputerowego dzieciom uczącym się zdalnie, w szczególności z rodzin w trudnej sytuacji materialnej

Dodaj komentarz