Pasażer Tabor Wydarzenia

GZM sfinansuje dodatkowe połączenia na linii Katowice-Sławków i Gliwice-Bytom

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia sfinansuje dodatkowe połączenia pasażerskie na linii Katowice – Sławków oraz między Gliwicami a Bytomem. Mają być reaktywowane w 2022 r. Jak informuje GZM, utrzymane zostanie też dofinansowanie połączeń na głównych trasach.

O rozwoju transportu szynowego w regionie mówił Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM. Jak podkreślił, od 2022 r. przed mieszkańcami Metropolii otworzą się nowe możliwości podróżowania koleją.

– Kontynuujemy nasze działania w ramach podstawowego wariantu „zero” Koncepcji Kolei Metropolitalnej, który zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury – tłumaczy Grzegorz Kwitek. – Można powiedzieć, że to przełomowy moment. Do tej pory dofinansowywaliśmy połączenia, które zostały zaproponowane przez organizatora kolejowych przewozów pasażerskich, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Teraz to my, jako Metropolia, podtrzymując wolę obecnego poziomu finansowania pociągów, zaproponowaliśmy również listę nowych połączeń, które jesteśmy gotowi w całości sfinansować. Przygotowaliśmy również projekt rozkładu jazdy dla nowych, finansowanych przez GZM połączeń. Od początku to w pełni nasza inicjatywa – dodaje.

 

Na trasie Katowice – Sławków pojawi się 5 dodatkowych par pociągów, których funkcjonowanie opłaci Metropolia. Docelowo więc liczba par pociągów kursujących na trasie zwiększy się do 14. Co to oznacza dla pasażerów?

Przede wszystkim poprawę jakości podróży, w dni robocze pociągi pomiędzy miastami będą kursować co na godzinę. Z nowej oferty skorzystają również mieszkańcy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.

Czytaj dalej >