Raport z Polski Wywiady

Jolanta Dałek, WKD: Stoimy przed dużymi wyzwaniami inwestycyjnymi [WYWIAD]

Od momentu rozpoczęcia działalności jako samodzielny podmiot, znacząco wzmocniony dzięki przejęciu przez nowego właściciela (dziś Samorząd Województwa Mazowieckiego posiada blisko 98% udziałów w spółce) staramy się aktywnie działać na rzecz społeczności zamieszkujących rejon, który obsługujemy. Kształtujemy także wizerunek przedsiębiorstwa rozwijającego się i dbającego o interesy pracowników i klientów. W pierwszym dziesięcioleciu funkcjonowania spółki zapoczątkowano realizację wielokierunkowego programu naprawy i modernizacji infrastruktury. Spółka pozostawała otwarta na nowe rozwiązania poprzez współpracę z innymi operatorami bądź organizatorami przewozów: Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie, spółką Koleje Mazowieckie czy Związkiem Samorządowych Przewoźników Kolejowych.

Gwarancję stabilnego i pewnego finansowania podstawowej działalności spółki WKD w zakresie kolejowych regionalnych przewozów pasażerskich stanowi podpisana 19 maja 2009 roku z Samorządem Województwa Mazowieckiego wieloletnia umowa ramowa, obowiązująca do 2030 roku. Gwarancje udzielane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego jako właściciela większości udziałów spółki WKD umożliwiły na przestrzeni minionych lat podjęcie szeregu działań inwestycyjnych na znacznie szerszą skalę, kluczowych dla jej dalszego funkcjonowania. Wśród najważniejszych mogę wymienić inwestycje w zakresie pozyskania nowego taboru, tj. zakup 14 szt. nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, zakup 6 szt. nowych ezt w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz inwestycję obejmującą zmianę systemu zasilania elektroenergetycznego wraz z podwyższeniem napięcia sieci trakcyjnej z 600V do 3000V.

Jak WKD inwestuje w poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróży?

Misją spółki jest świadczenie usług przewozowych na linii WKD na najwyższym poziomie, spełniającym oczekiwania klientów, a więc szybki, komfortowy i bezpieczny przewóz pasażerów. Po całkowitej wymianie taboru kolejowego na nowy, w pełni przystosowany do współczesnych standardów obsługi podróżnych, wraz z przeprowadzoną modernizacją elementów infrastruktury torowej, elektroenergetycznej oraz systemów pozyskiwania i transmisji danych dla celów informacji pasażerskiej, podjęliśmy działania mające na celu znaczącą poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych i najbliższego otoczenia obiektów peronowych. Zwiększona została liczba uruchamianych pociągów, a co za tym idzie sprawność i płynność ruchu poprzez wprowadzenie równoodstępowego rozkładu jazdy pociągów. Wszystkie przystanki i stacje zostały objęte systemem dynamicznej informacji pasażerskiej oraz systemem monitoringu. Na 16 przejazdach kolejowo-drogowych pojawiły się nowoczesne urządzenia informujące i ostrzegające wszystkich uczestników ruchu drogowego i pieszego o najeżdżającym pociągu. Kolejne przejazdy zyskały nową nawierzchnię, nowe oznakowanie oraz wytyczone w ich obrębie bezpieczniejsze ścieżki rozprowadzające ruch pieszych w powiązaniu z peronami przystanków.

Dodaj komentarz