Koleje Ukraińskie poniosły wiele strat, szczególnie w zakresie infrastruktury kolejowej i taboru. Zewnętrzna pomoc i wsparcie są niezbędne dla odbudowy zniszczeń i sprawnego funkcjonowania Kolei Ukraińskich. Jest to również kluczowe dla funkcjonowania korytarzy humanitarnych i ratowania życia ludzkiego, a w dłuższej perspektywie odbudowy potencjału Kolei Ukraińskich po zakończeniu działań wojennych.
Temat wojny jest dominujący chciałbym jednak poruszyć także tematy z nią nie związane. Pierwszy jest międzynarodowy, czyli PKP S.A. współtworzą europejski plan działań badawczo-rozwojowych dla kolei. Co konkretnie?
PKP S.A. zostały jednym z 25 członków fundatorów EU-Rail, którzy wspólnie z Komisją Europejską przygotowują plan działań badawczo-rozwojowych dla kolei na lata 2022-2031. A warto podkreślić, że członkowie fundatorzy to największe podmioty z branży kolejowej działające na terenie Unii Europejskiej. W ramach EU-Rail oferujemy swoje doświadczenia i zakładamy rozwój innowacyjnych koncepcji w zakresie m.in. zarządzania dworcami i utrzymania nieruchomości.
Dzięki zaangażowaniu PKP S.A. w dotychczasowe prace związane z przygotowaniami do utworzenia EU-Rail szereg podmiotów z naszego kraju będzie miało możliwość skorzystania z dofinansowania prac badawczych z funduszy Horyzontu Europa. Mówiąc w skrócie: chcemy mieć wpływ na to, jak będzie rozwijała się kolej w Europie, dzielić się swoimi pomysłami, ale też czerpać z wiedzy i doświadczeń innych.
Pozytywne sygnały dotarły także z Fitch Ratings? Cieszy podniesie poziomu do A-?
To oczywiście bardzo dobra wiadomość dla naszej spółki. Na ocenę agencji wpływ miały m.in. silne relacje ze Skarbem Państwa oraz stabilna sytuacja finansowa Polskich Kolei Państwowych S.A., która – pomimo trudnych uwarunkowań rynkowych związanych z pandemią – nie uległa pogorszeniu w zakresie płynności finansowej.
Na koniec mam pytanie o Pana opinię dotyczącą projektu „Poznaj Polskę”. Istotną rolę ma tam odgrywać PKP Intercity?
Program ten jest bardzo ciekawy z punktu widzenia uczniów oraz niezwykle istotny, jeśli chodzi o budowanie dobrych nawyków podróżowania. W ramach programu „Poznaj Polskę” PKP Intercity, jako partner programu wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki, będzie promować kolej jako najlepszy i najbardziej ekologiczny środek transportu na szkolne wyjazdy. To ważne i potrzebne działanie, które ma na celu nie tylko zachęcenie młodych ludzi do poznawania naszego kraju, miejsc związanych z naszą kulturą, historią i nauką, ale także do przekonania się, że z powodzeniem można zwiedzać Polskę koleją.