Raport z Polski

Na warszawskim dworcu pojawił się pierwszy “daromat”

Fot. SOK

Polska infrastruktura, w tym infrastruktura kolejowa, jest otwarta na współpracę ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, które chcą pomagać potrzebującym – mówił Janusz Kowalski, Wiceminister Aktywów Państwowych, w trakcie inauguracji akcji „Chleb dla Syrii” na dworcu Centralnym w Warszawie.

Konferencja na warszawskim dworcu odbyła się w środę 26 lutego. W jej trakcie oddany do użytku został pierwszy w Polsce „daromat”, za pośrednictwem którego można przekazać darowiznę na rzecz ofiar konfliktu w Syrii. Urządzenie umożliwia wpłatę dowolnej kwoty na rzecz kampanii za pomocą karty płatniczej.

Celem kampanii jest uświadomienie światu dramatu ludności cywilnej w Syrii, a także okazanie im solidarności, zebranie środków na zakup najpotrzebniejszych rzeczy oraz utworzenie dla tych osób miejsc pracy.

Jak zapewnił Prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński, „daromaty” będą sukcesywnie instalowane na kolejnych dworcach m.in. w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

– Dlaczego Syria? W Syrii mamy od dziewięciu lat wojnę, w Syrii połowa społeczeństwa, czyli 13 mln osób wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, w Syrii mamy głód, w Syrii mamy 80-proc. bezrobocie, w Syrii więcej osób umiera z chłodu, braku dostępu do szpitali niż od bomb – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, Dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 

Udział w konferencji wzięli: Janusz Kowalski – Wiceminister Aktywów Państwowych, Krzysztof Mamiński, Prezes PKP S.A., dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny SOK oraz przedstawiciele organizacji katolickich.

Dodaj komentarz