Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nad Regalicą w Szczecinie powstanie nowa przeprawa kolejowa

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z firmą Budimex S.A na wybudowanie nowego mostu kolejowego na Regalicy w Szczecinie. Inwestycja warta ok. 300 mln zł gotowa będzie do końca 2023 r.

Fot. Wody Polskie

Prace budowlane zostaną zrealizowane w ramach rządowego Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Wartość inwestycji to ok. 300 mln zł, z czego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły na przedsięwzięcie ok. 140 mln zł.

Przeprawa kolejowa powstanie w sąsiedztwie dotychczasowego, jednotorowego mostu. Stary obiekt zostanie wyłączony z eksploatacji i częściowo rozebrany. Nad całością czuwać będzie konserwator zabytków. Zachowane zostaną elementy mechanicznych urządzeń – ok. 17 m ruchomego przęsła zwodzonego, znajdujące się od strony Międzyodrza.

Budowa nowego mostu na Regalicy usprawni przejazdy pociągów. Przeprawa, licząca ok. 300 m będzie miała dwa tory z siecią trakcyjną. Inwestycja pozwoli zwiększyć prędkość pociągów pasażerskich na trasie Wrocław – Szczecin do 120 km/h i towarowych do 90 km/h, a także zwiększyć przepustowość linii.

Czytaj dalej >