Wydarzenia

Nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach” wręczone

Nagrody „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w kategorii  działania ekologiczne otrzymały: Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz McDonald’s Polska; w kategorii pomoc społeczna nagrodę otrzymały: fundacja Ewy Błaszczyk „AKOGO?” oraz firma WIŚNIOWSKI; a w kategorii uczciwe zarządzanie: Fundacja Integralia oraz firma STU ERGO Hestia S.A.

Ponad 50 firm i organizacji pozarządowych zgłosiło się do konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” w trzech kategoriach: DZIAŁANIA EKOLOGICZNE, POMOC SPOŁECZNA, UCZCIWE ZARZĄDZANIE.

Jury i gala wręczenia nagród

Jury, składające się z doświadczonych ekspertów – prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, Prezes Zarządu – Fundator w Warsaw New Technology Foundation; dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; Marcin Żurowski, Dyrektor ds. prawnych w Europie, H&M Logistics, Joanna Molik, Niezależna Ekspertka Zrównoważonego Rozwoju i ESG; Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze – miało trudne zadanie wyłonienia trójki finalistów w każdej kategorii, co świadczy o wysokim poziomie zgłoszeń i zaangażowaniu uczestników w propagowanie wartości ESG.

Ostatecznych laureatów konkursu wyłonili internauci w głosowaniu na portalach internetowych.

Konkurs „DNA – Bo pomaganie mamy w genach” to inicjatywa skierowana do przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy swoimi działaniami wpływają na pozytywne zmiany w społeczeństwie i środowisku. Nagrody przyznawane w trzech kategoriach odzwierciedlają główne tematy Kongresu ESG Polska Moc Biznesu, który odbył się 4 grudnia na PGE Narodowym.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się podczas Wieczornej Gali Kongresu ESG Polska Moc Biznesu 4. grudnia 2023 r. na stadionie PGE Narodowy. Uroczystość uświetnił występ Sławka Uniatowskiego.

Lista laureatów konkursu „DNA – bo pomaganie mamy w genach” wraz z uzasadnieniem:

KATEGORIA: DZIAŁANIA EKOLOGICZNE – FIRMA

LAUREAT: McDonald’s Polska

McDonald’s w Polsce stawia na obieg zamknięty. Ze zużytych papierowych opakowań powstają m.in. ręczniki papierowe, które wracają do restauracji. Oprócz technologii i infrastruktury, kluczowe jest zaangażowanie konsumentów.  Stąd kampania „Jutro zależy od nas”, pokazująca, że żaden odpad nie jest „zwykłym śmieciem”, ale cennym surowcem, który może dostać drugie życie. Efekt? Lepsza segregacja i więcej surowca przekazanego do recyklingu (o 168% vs. 2021 rok!). W pomnożeniu przez skalę marki oznacza to, że rocznie do środowiska trafia nawet kilka tysięcy ton odpadów mniej.

Finaliści w kategorii:

  1. EUROPEJSKI FUNDUSZ LEASINGOWY S.A. – Akcja Czysta Wisła, Spływ ODROdzenie – ponad 110 ton mniej plastiku w Wiśle.
  2. VELUX – Od 2023 Velux jest w 100% zasilany energią ze źródeł odnawialnych – ogłoszenie dwóch lokalizacji farm fotowoltaicznych, które po podłączeniu do sieci będą wytwarzać 167 GWh odnawialnej energii – co odpowiada rocznemu zużyciu przez 45 000 gospodarstw domowych. Unikalne połączenie wytwarzania energii oraz rolnictwa w ramach Agri PV

KATEGORIA: DZIAŁANIA EKOLOGICZNE – NGO

LAUREAT: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
Eduprogram z charakterem „Ocalimy Świat” (OŚ) to wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, która łączy poszerzanie wiedzy ekologicznej uczniów z kształtowaniem ich postaw i charakteru oraz podnoszeniem umiejętności społecznych i kompetencji cyfrowych. Program „Ocalimy Świat” jest odpowiedzią na narastający globalny kryzys ekologiczny i klimatyczny oraz rosnące zaniepokojenie dzieci i młodzieży zagrożeniem jakie stanowi on dla życia na Ziemi. Program OŚ został zainaugurowany w roku szkolnym 2021/2022 pilotażem przeprowadzonym w ponad 50 placówkach, zaś w roku szkolnym 2022/2023 została zrealizowana I pełna edycja Programu OŚ w blisko 430 placówkach z udziałem ponad 34 000 uczniów.

Dodaj komentarz