Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Pociąg specjalny przywiózł rannych ukraińskich żołnierzy

Pociąg specjalny z rannymi żołnierzami ukraińskimi na pokładzie dotarł w ubiegłym tygodniu na dworzec Kraków Główny. Poszkodowani trafili do kilku małopolskich szpitali. Tam zostaną otoczeni profesjonalną opieką medyczną.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

– Pokazaliśmy, jak w praktyce działa przygotowany przez polski rząd program odbierania rannych żołnierzy z Ukrainy. To kolejny wyraz naszej solidarności z Ukrainą. W działania na krakowskim dworcu PKP zaangażowanych było szereg podmiotów i służb. Ze względu na stan zdrowia rannych oraz ich bezpieczeństwo akcja musiała przebiegać w sposób maksymalnie sprawny i szybki. Małopolskie służby po raz kolejny przeprowadziły bardzo złożone działania, wymagające ścisłej współpracy i koordynacji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Do Krakowa trafiło 15 rannych żołnierzy z Ukrainy.

– Specjalnie wyposażony pociąg do Krakowa przyjechał z Przemyśla, gdzie ranni byli przewożeni z Ukrainy karetkami. Z Krakowa pociąg pojedzie do Katowic, gdzie trafią pozostali pacjenci. Najczęściej są to osoby, które poważniejsze operacje przechodziły po stronie ukraińskiej, w Polsce leczenie będzie kontynuowane lub będzie prowadzona rehabilitacja. Ich urazy – typowe dla skutków wybuchów i ostrzałów – wymagają dalszych interwencji medycznych, w tym np. rekonstrukcji, zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych czy okulistycznych – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

 

Do transportu rannych zadysponowano 14 karetek. Żołnierze trafili do 9 małopolskich szpitali, w tym do 5 krakowskich. Tam otrzymają niezbędne świadczenia.

Dworzec Główny w Krakowie (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)
Dworzec Główny w Krakowie (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)

–  Ich bliskim, którym z nimi przyjechali, również zapewniliśmy schronienie. Stan rannych jest stabilny, choć ze względu na rodzaj obrażeń ich leczenie wymaga dalszej specjalistycznej pomocy. Tę pomoc otrzymają w Małopolsce. Dziękuję szpitalom, które uczestniczą w tej sztafecie pomocy i aktywnie włączają się w takie działania. To niezwykle ważne, by dać tym rannym żołnierzom, którzy stanęli w obroni swojego kraju, nadzieję i wsparcie – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

 

Wśród szpitali, do których trafili ranni, są szpitale wojewódzkie. Jak zadeklarował wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, to wsparcie i zaangażowanie szpitali wojewódzkich w zakresie leczenia rannych z Ukrainy będzie kontynuowane.

W zabezpieczenie akcji przyjęcia rannych i przekazania do zespołów ratownictwa medycznego uczestniczyło 18 funkcjonariuszy Policji, 20 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 12 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 12 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Dodaj komentarz