Personalia

Pracują w pełnej izolacji. Jak wygląda dzień 90 pracowników PKP Energetyka? [FILM]

Pracują w pełnej izolacji, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej dla sektora kolejowego oraz swoich klientów. PKP Energetyka wyłoniła grupę 90 osób, które realizują swoje zadania w trybie skoszarowania. Od niemal miesiąca nie mają kontaktu z innymi pracownikami firmy i nie spotykają się z rodzinami. W miejscu pracy stworzono dla nich warunki do wypoczynku i relaksu.

Najważniejszą rolą PKP Energetyka jest realizacja obowiązków operatora sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw zasilania dla sektora kolejowego, klientów biznesowych i indywidualnych konsumentów. Jak informuje spółka, by móc jak najlepiej wywiązywać się ze swoich zobowiązań i nie narażać uczestników rynku i pracowników, PKP Energetyka realizuje część zadań w trybie skoszarowania. Wśród zatrudnianych przez spółkę dyspozytorów wyłoniono grupę 90 osób, które przez cały miesiąc pracują w pełnej izolacji, co oznacza, że nie mają możliwości opuszczania miejsca pracy. Takie rozwiązanie zastosowano w 12 centrach dyspozytorskich.

Odizolowanej grupie zapewniono odpowiednie warunki, by – nie kontaktując się z otoczeniem – mogła pracować i wypoczywać. Dzięki temu rozwiązaniu, w każdym z centrów nieprzerwanie swoją służbę pełni od 4 do 10 pracowników, którzy po 12-godzinnym dyżurze, zamiast wracać do domu, zmieniają się z kolegami, którzy w tym czasie korzystali z części „domowej” dyspozytury.

Budynki dyspozytur wyposażono w miejsca do spania, kuchnię, a także pomieszczenia do wypoczynku i aktywności fizycznej. W centrach dyspozytorskich są m.in. telewizory z pakietami VOD, laptopy, piłkarzyki, gry planszowe oraz czytniki ebooków z dostępem do szerokiej gamy tytułów. O sprawność fizyczną pracownicy mogą dbać wykorzystując bieżnię, rowerki stacjonarne oraz stoły do ping-ponga.

PKP Energetyka zapewniła pozostającym w dyspozyturach także pełny catering oraz dostawy do spiżarni z dodatkowymi produktami spożywczymi. Z okazji świąt Wielkiej Nocy wszyscy otrzymali świąteczne kosze, zawierające tradycyjne potrawy, które zwykle pojawiają się w tym czasie na polskich stołach.

PKP Energetyka zadbała także o to, by pracownicy mieli całodobowe wsparcie specjalistów – dyspozytorzy biorą udział w sesjach grupowych z innymi dyspozyturami oraz indywidualnych spotkaniach online z psychologami i terapeutami.

W przypadku przedłużenia okresu epidemii w Polsce, spółka jest przygotowana do zmian izolowanych grup przy pełnej dezynfekcji pomieszczeń dyspozytur.

Jak wygląda dzień pracy Adama, Kamila, Rafała i Janusza – dyspozytorów mocy z Zakładu Północnego Nastawni Zdalnego Sterowania w Sopocie?

Film powstał w ramach zainicjowanej przez PKP Energetyka akcji #ZawszeNaSłużbie, w ramach której osoby zatrudnione w spółce pokazują, jak wygląda ich praca.

Reklama