Aktualności

Razem z UTK stwórz II edycję “Małego słownika żargonu kolejowego”

Urząd Transportu Kolejowego przygotowuje drugą edycję „Małego słownika żargonu kolejowego”. Do 25 września przesyłać można swoje propozycje – brakujące hasła, które mają szansę znaleźć się w nowym wydaniu.

Czy kurczak może być dzięciołem, czemu właściciel kwadratu może zrobić wszystko w wagonie pasażerskim i jak można podkuć pociąg? Ponad 200 takich i podobnych haseł znajdziemy w wydanym przez UTK „Małym słowniku żargonu kolejowego”.

Język kolejarzy, jak każdej grupy zawodowej, zawiera wiele fachowych pojęć. Jednak nie brakuje też określeń, które mogą zadziwić i sprawią, że się uśmiechniemy. Na przykład ortopeda  to określenie składów z niewygodnymi plastikowymi siedzeniami (które na szczęście właściwie wyszły już z użycia). A z kolei cegłą nazywane było książkowe wydania sieciowego rozkładu jazdy (objętością i wagą przypominało cegłę).

Dlatego w 2017 roku w Urzędzie Transportu Kolejowego powstał „Mały słownik żargonu kolejowego”. Wiele określeń jest już znana tylko nielicznym. Zmiany pokoleniowe powodują również zmianę języka. Dlatego wydawnictwo, poza rozrywką utrwala też część historii kolei w Polsce.

Pierwszy raz Słownik zaprezentowany został na branżowych targach TRAKO we wrześniu 2017 roku. Później pojawił się na stronie internetowej UTK w materiałach do pobrania. Przez trzy lata pobrano go blisko 20 tysięcy razy.

– Wsłuchujemy się w głos wszystkich związanych z koleją: zarówno pasażerów, jak i przedsiębiorców i pracowników kolei. By dobrze się rozumieć, ważne jest, aby mówić tym samym językiem – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Dlatego przygotowaliśmy „Mały słownik żargonu kolejowego”. Słowa używane na kolei wyjaśnione są często z przymrużeniem oka i humorem – dodaje z uśmiechem Góra.

 

UTK postanowił odświeżyć i zaktualizować „Słownik”. Do współpracy zaprasza wieloletnich pracowników kolei, miłośników oraz wszystkich tych, którzy znają i rozumieją język kolejarzy.

Aktualna wersja wydawnictwa dostępna jest pod adresem Mały Słownik Żargonu Kolejowego.

– Przeczytajcie pierwsze wydanie i prześlijcie nam swoje uwagi do dotychczas zamieszczonych haseł oraz własne propozycje nowych – czytamy na stronie UTK. – Jeśli zauważysz, że brakuje jakiegoś hasła – podeślij propozycję na adres rzecznikprasowy@utk.gov.pl umieszczając słowo „słownik” w tytule wiadomości. Wszystkie propozycje postaramy się uwzględnić w kolejnym wydaniu kolejowego słownika. O nadsyłanie propozycji prosimy do 25 września.

Dodaj komentarz