Wydarzenia

Tarcza antykryzysowa 3.0 wesprze kolej. Co warto wiedzieć?

Środki finansowe będą wypłacane za miesiące obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz kolejne 3 miesiące po upływie miesiąca, w którym odwołano stan zagrożenia epidemicznego albo stan epidemii.

Zasady przekazywania i rozliczania środków finansowych stosowane będą nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2020 r.

MOŻLIWOŚĆ REALIZACJI PRZEWOZÓW W MIĘDZYWOJEWÓDZKICH I MIĘDZYNARODOWYCH W TRANSPORCIE KOLEJOWYM, KOMUNIKACJĄ ZASTĘPCZĄ

Ustawa przewiduje wprowadzenie do ustawy o publicznym transporcie zbiorowym mechanizmu pozwalającego operatorowi na realizowanie przewozów w międzywojewódzkich i międzynarodowych w transporcie kolejowym, komunikacją zastępczą za pomocą transportu drogowego, z zachowaniem prawa do rekompensaty (w tym rekompensat związanych ze stosowaniem ulg ustawowych). Mechanizm ten będzie obowiązywał w okresie i na obszarze obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu nadzwyczajnego.

Zakres i warunki wykonywania tego przewozu, w szczególności trasę przewozu i rozkład jazdy, określać będzie organizator z operatorem w drodze zmiany umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.

WYDŁUŻENIE TERMINU WAŻNOŚCI DOKUMENTÓW

W przypadku gdy termin ważności:

  • autoryzacji bezpieczeństwa, o której mowa w art. 18a ustawy o transporcie kolejowym,
  • certyfikatu bezpieczeństwa, o którym mowa w art. 18b ustawy o transporcie kolejowym,
  • świadectwa bezpieczeństwa, o którym mowa w art. 19 ustawy o transporcie kolejowym,
  • licencji maszynisty, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym,
  • świadectwa maszynisty, o którym mowa w art. 22b ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym,
  • certyfikatu dla podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie pojazdu kolejowego (ECM), o którym mowa w art. 23j ust. 8 ustawy o transporcie kolejowym

– upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, termin ważności tych dokumentów ulega przedłużeniu do dnia upływu 90 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później.

Jeżeli jeden z wyżej wymienionych dokumentów wydawanych przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego traci ważność w czasie trwania epidemii, to jego okres obowiązywania, z mocy prawa, przedłuża się automatycznie, bez konieczności składania wniosków w tym zakresie.

Ważne!

Powyższe nie stoi na przeszkodzie do występowania do Prezesa UTK o przedłużenie ważności dokumentów, których termin ważności upływał będzie po odwołaniu stanu epidemii.

 

Możesz już teraz złożyć wniosek o przedłużenie ważności dokumentu aktualnie obowiązującego, którego termin ważności upływa niebawem. Nie czekaj na ostatnią chwilę. Przyspieszy to znacznie procedowanie po ustaniu stanu epidemii albo stanu zagrożenia epidemicznego. UTK będzie mógł wcześniej zwrócić się o ewentualne uzupełnienie wniosku lub wyjaśnić rozbieżności o ile zajdzie taka konieczność, a finalnie wydać stosowny dokument zainteresowanemu., co pozwoli zachować ciągłość ważności dokumentów.

– Zachęcam przedsiębiorców by z wnioskami o przedłużenie ważności świadectw, certyfikatów i autoryzacji bezpieczeństwa nie czekali do ustania epidemii. Wcześniejsze złożenie dokumentów będzie korzystne dla rynku. Pozwoli to UTK przygotować decyzje tak, by wydać je jak najszybciej po zakończeniu epidemii – zapewnia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Jestem przekonany, że sukcesywne składanie wniosków w najbliższym czasie pozwoli na sprawne wydawanie istotnych dla przedsiębiorców decyzji w przyszłości. Zależy nam, tak jak przedsiębiorcom, by rynek kolejowy funkcjonował bez zakłóceń – dodaje.

 

Dodaj komentarz