Analizy Przewozy towarowe Wydarzenia

Transport kontenerowy między Europą a Chinami coraz popularniejszy

W 2020 r. UTLC ERA odnotował już 64-procentowy wzrost rok do roku, z 333 000 standardowych kontenerów (TEU) do 547 000 obecnie. Odpowiada to towarom o wartości 31,5 mld dolarów, czyli 5,5 procent wartości handlu między Europą a Chinami. Pięć lat temu, w 2016 r., firma przetransportowała zaledwie 100 983 standardowych kontenerów.

Transport towarów na trasie liczącej 5 430 km zajmuje UTLC ERA 5,5 dnia od granicy z Chinami do granicy z Europą. Jak podkreśla Alexey Grom, firma stale rozwija nowe zdolności przeładunkowe i rezerwy, jednocześnie wdrażając nowe technologie wraz ze swoimi partnerami. Na początku czerwca na granicy chińsko-kazachskiej został otwarty nowy terminal przeładunkowy – Dostyk TransTerminal. Jego docelowa pojemność przeładunkowa wynosi 700.000 TEU. UTLC ERA testuje już obsługę pociągów kontenerowych z Chin do Europy na nowym terminalu.

-Bardzo się cieszymy, że terminale na granicach są rozbudowywane. Mam tu na myśli nie tylko terminale wzdłuż granicy z Chinami – obserwujemy również szybki rozwój na Białorusi i w obwodzie kaliningradzkim – zaznacza prezes euroazjatyckiej firmy transportowej.