Konferencja Wydarzenia

Branża IT debatuje o cyberbezpieczeństwie na kolei

W Wiśle rozpoczęła się jedna z największych konferencji dedykowanych branży IT na kolei – „Telekomunikacja i Informatyka na Kolei”. O nowoczesnych rozwiązaniach dla sprawnego funkcjonowania systemów kolejowych rozmawiali m.in. przedstawiciele UTK, Instytutu Kolejnictwa, PKP S.A., PKP Informatyki oraz biznesu.

– Telematyka na kolei to nowoczesne, techniczne środowisko nieodzowne dla sprawnego funkcjonowania systemów kolejowych. Innowacyjna i bezpieczna kolej to implementowanie do jej systemów najnowszych rozwiązań i technologii z zakresu telekomunikacji i informatyki – mówi Zbigniew Wiśniewski, menadżer wydarzenia.

 

Spotkanie, w którym udział bierze prawie 400 gości reprezentujących sektor kolejowy oraz branżę IT, otworzył dr Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu PKP S.A. Przedstawił on także aktualne wyzwania i trendy cyberbezpieczeństwa.

Hakerzy i specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa posługują się dziś tą samą bronią – sztuczną inteligencją. –  podkreślał. – Zapewnienie bezpieczeństwa w sieci to dziś ogromne wyzwanie dla branży IT.

 

W tym roku szczególną uwagę organizatorzy konferencji zwracają na tematykę:

  • Systemów biletowych i pokładowych oraz SDIP
  • Rozwiązań integrujących systemy informacyjne w różnych pojazdach
  • Łączności dyspozytorskiej, przewodowych i radiowych środków łączności, technologii GPS oraz GSM-R
  • Systemów ERTMS oraz ETCS na wszystkich poziomach technologicznych
  • Systemów informatycznych ułatwiających zarządzanie rozjazdami kolejowymi
  • Teledetekcji i śledzenia przesyłek
  • Usług dostępowych (WI-FI) i multimedialnych w taborze oraz w budynkach
  • IoT (internet przedmiotów) oraz Big Data (analiza danych w czasie rzeczywistym)
  • Budowy i modernizacji infrastruktury serwerowej i macierzowej

Konferencja “Telekomunikacja i Informatyka na Kolei” to także okazja do zaprezentowania nowoczesnych rozwiązań z branży. Spółka POLREGIO, wspólnie z firmą Avista i TK Telekom, zaprezentowała innowacyjne urządzenie – Videomat z funkcję e-kasjera.

Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity, przedstawił m.in. nową aplikację dla pasażerów i omówił przyszłość kanałów zdalnej sprzedaży biletów.

-PKP.appka już odniosła wielki sukces – podkreślał. – Przy jej pomocy sprzedaliśmy już 200 tys. biletów za kwotę 10 mln zł. Zmieniamy także funkcjonalność wyszukiwarki połączeń na naszej oficjalnej stronie. Wprowadzamy udogodnienia, które systematycznie udostępniamy pasażerom.

Pierwszego dnia wydarzenia przedstawiciele spółek kolejowych rozmawiali o współpracy z kluczowymi dostawcami i producentami technologicznymi. Co czeka na gości konferencji drugiego dnia? Zobaczcie poniższy program:

Więcej informacji o wydarzeniu przeczytacie na stronie www.izbakolei.pl

Dodaj komentarz