global Tabor Wydarzenia

Chile: Ponowne otwarcie linii kolejowej Arica – La Paz

Po dotarciu do celu pociąg został ponownie zmontowany na podróż przez Altiplano andyjskie (płaskowyż śródgórski w Andach Środkowych – przyp. red.)do Visviri, gdzie wagony zostały przekazane boliwiskiej Empresa Ferroviaria Andina w celu dalszego transportu do Oruro i ostatecznej dostawy ciężarówką do Santa Cruz. Podróż Arica – Visviri zajmie dwa dni w każdą stronę, a wagony ukończą podróż w obie strony do Oruro w 13 dni.

Od kilku miesięcy trwają prace nad reaktywacją górnego odcinka linii kolejowej biegnącej przez Altiplano andyjskie. W jej ramach przygotowań do wznowienia 23 kwietnia lekka lokomotywa dotarła do granicy boliwijskiej.

Prezes EPA Marcelo Urrutia wyjaśnił, że te działania mają wesprzeć rozwój portu. TPA uznało, że jest możliwy transport nasion soi dla boliwijskiego eksportera, a następnie obie organizacje zwróciły się do EFE, aby omówić reaktywację kolei. Podczas próbnego przejazdu lekka lokomotywa przejechała do granicy 23 kwietnia, podczas gdy dwie lokomotywy spalinowe zabrały wagony do Paconchile i z powrotem na początku miesiąca