Pasażer Wydarzenia

Czy PKP i PKS Polonus połączą siły?

Czy PKP i PKS Polonus połączą siły? Za utworzeniem silnego narodowego operatora kolejowo-autobusowego optuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

O współpracy między dwoma przewoźnikami informuje „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portal nakolei.pl. Ministerstwo Aktywów Państwowych chce ratować państwowe PKS-y tworząc z przewoźnikami „dywizję autobusową” w ramach PKP.

Takie rozwiązanie jest praktykowane w różnych krajach i przynosi bardzo dobre efekty, gdyż kolej może doskonale uzupełniać się z komunikacją autobusową. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie należąca do Deutsche Banh spółka Arriva posiada połączenia autobusowe, a przecież i w Polsce Arriva oferuje usługi w obu segmentach transportu.

Tworzenie operatora kolejowo-drogowego przebiegać będzie w kilku etapach.

Pierwszym ma być konsolidacja Polonusa z kilkunastoma innymi państwowymi PKS-ami, funkcjonującymi obecnie na rynku. Jak zaznacza Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, proces ten już trwa.

– Polonus od marca prowadzi badanie due dillgence wspomnianych PKS-ów. Gdy powstanie taka dywizja autobusowa, będzie mogła nawiązać współpracę z PKP – podkreślał przedstawiciel MAP.

 

Profesjonalna dywizja autobusowa w ramach lub we współpracy z PKP S.A. pozwoli skutecznie zintegrować usługi spółek skarbu państwa w takich miastach jak Warszawa, Częstochowa, Wrocław czy Katowice – uważa wiceminister Kowalski.

Jak więc wynika z wypowiedzi Janusza Kowalskiego, niewykluczone jest to, że „nowy” PKS mógłby stać się nawet częścią Grupy PKP. To oczywiście nie jest jeszcze przesądzone, ale najważniejsze jest to, że krajowe podmioty wreszcie połączą siły, aby lepiej wykorzystać wspólny, duży potencjał.