Pasażer Wydarzenia

Czy PKP i PKS Polonus połączą siły?

Czy PKP i PKS Polonus połączą siły? Za utworzeniem silnego narodowego operatora kolejowo-autobusowego optuje Ministerstwo Aktywów Państwowych.

O współpracy między dwoma przewoźnikami informuje „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portal nakolei.pl. Ministerstwo Aktywów Państwowych chce ratować państwowe PKS-y tworząc z przewoźnikami „dywizję autobusową” w ramach PKP.

Takie rozwiązanie jest praktykowane w różnych krajach i przynosi bardzo dobre efekty, gdyż kolej może doskonale uzupełniać się z komunikacją autobusową. Przykładem mogą być Niemcy, gdzie należąca do Deutsche Banh spółka Arriva posiada połączenia autobusowe, a przecież i w Polsce Arriva oferuje usługi w obu segmentach transportu.

Tworzenie operatora kolejowo-drogowego przebiegać będzie w kilku etapach.

Pierwszym ma być konsolidacja Polonusa z kilkunastoma innymi państwowymi PKS-ami, funkcjonującymi obecnie na rynku. Jak zaznacza Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, proces ten już trwa.

– Polonus od marca prowadzi badanie due dillgence wspomnianych PKS-ów. Gdy powstanie taka dywizja autobusowa, będzie mogła nawiązać współpracę z PKP – podkreślał przedstawiciel MAP.