Przewozy towarowe

GUS prezentuje wyniki dotyczące przewozów towarowych

Z opublikowanych danych za marzec 2021 r. może cieszyć się Grupa PKP CARGO, która odnotowała istotny wzrost pod względem przewiezionej masy oraz zrealizowanej pracy przewozowej zarówno w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jak i w ujęciu rok do roku. Ponadto przedstawione informacje wskazują na korzystną sytuację rynkową przemysłu.

W marcu 2021 roku Grupa PKP CARGO przetransportowała 8,1 mln ton towarów (+13,6 proc. r/r). W tym czasie Grupa odnotowała wzrost zrealizowanej pracy przewozowej o +6,8 proc. r/r do poziomu 2,0 mld tkm. W porównaniu r/r wzrosły przewozy Grupy realizowane w segmentach: węgiel kamienny (+22,3 proc.), intermodal (+18,5 proc.), kamień, żwir i wapno (+7,6 proc.), koks i węgiel brunatny (+24,2 proc.) oraz w segmencie metali i wyrobów (+13,0 proc.).

Wzrost przewozów widoczny jest także w relacji miesiąc do miesiąca. Względem masy towarowej przewozy Grupy wzrosły m/m o 21,6 proc. Ten sam wzrost odnotowała Grupa według pracy przewozowej. W sumie w ujęciu m/m wzrosły przewozy: węgla kamiennego (+17,6 proc.), kamienia, żwiru i wapna (+65,4 proc.), rudy i pirytów (+64,6 proc.), cementu (+73,7 proc.) oraz innych artykułów chemicznych (+17,6 proc.).

Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. powiedział: 

– Widzimy wysoki wzrost wolumenu ładunków masowych, co ma duże znaczenie dla takich firm, jak PKP CARGO, które w większości opierają swoją działalność na węglu, kruszywach, czy rudach metali mimo rosnących systematycznie przewozów intermodalnych. Na obecną koniunkturę wpływ ma przede wszystkim dynamika wzrostu produkcji przemysłowej.

 

Wpływ na wzrost skali przewozów towarowych miały korzystne wskaźniki dotyczące produkcji przemysłowej. Jej wolumen w marcu zwiększył się o 18,9 proc. r/r (wobec wzrostu o 2,5 proc. r/r w lutym 2021 r.). Tak wysoka dynamika wzrostu produkcji wynikała przede wszystkim z efektu niskiej bazy statystycznej za marzec 2020 roku (okres wprowadzenia pierwszych restrykcji anty-pandemicznych, silnie dotykających również sektor przemysłowy), co w połączeniu z dobrą bieżącą koniunkturą wpłynęło na jej skokowy wzrost. W wartościach skorygowanych o wpływ czynników sezonowych dynamika produkcji przemysłowej w ujęciu miesięcznym wyniosła w marcu 2021 roku +2,3 proc. m/m, co uwzględniając dynamiczny wzrost sektora w poprzednich miesiącach jest bardzo pozytywnym wynikiem. Dane wskazują więc na wciąż bardzo korzystną sytuację rynkową przemysłu i brak jakichkolwiek sygnałów wychładzania koniunktury. Jednocześnie produkcja budowlano-montażowa w marcu obniżyła się o 10,8 proc. r/r (wobec spadku o 16,9 proc. r/r w lutym), oraz była wyższa o 34,2 proc. w stosunku do lutego 2021 roku. W warunkach dalszego osłabienia krajowych wyników w handlu i usługach (z uwagi na restrykcje związane z pandemią COVID-19) oraz okresowego spowolnienia aktywności w budownictwie utrzymująca się wysoka odporność przemysłu jest jednak bardzo pozytywnym zwiastunem.

– Liczymy, że w kolejnych miesiącach wskaźniki polskiej gospodarki wciąż będą się pięły w górę, a znoszenie obostrzeń covidowych w Polsce i na świecie jeszcze bardziej przysłuży się rozwijaniu aktywności gospodarczej. Jeśli tak się stanie, to i popyt na usługi transportowe będzie coraz większy – dodaje prezes Czesław Warsewicz.

 

Dodaj komentarz