Uelastycznienie zasad obniżenia wymiaru czasu pracy na podstawie Tarczy Antykryzysowej – zmiany w art. 15g ust. 8
Jednym z dwóch przewidzianych narzędzi obniżenia kosztów wynagrodzeń jest wprowadzenie – w porozumieniu ze stroną związkową lub przedstawicielami pracowników – obniżonego wymiaru czasu pracy o 20% – nie więcej jednak niż do 0,5 etatu. Na obniżone w ten sposób wynagrodzenie przedsiębiorca (obecnie także i inne podmioty) może uzyskać dofinansowania z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 uelastyczniono to narzędzie w ten sposób, że obniżenie wymiaru czasu pracy może mieć miejsce o maksymalnie 20% (nie więcej niż do poziomu 0,5 etatu), a nie o 20%.
Zmiany w zasadach przyznawania świadczenia postojowego
W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej 2.0 zmodyfikowane zostały zasady dostępu do świadczenia postojowego dla przedsiębiorców niezatrudniających żadnych osób oraz dla osób wykonujących prace na podstawie umów cywilnoprawnych (agencyjnej, zlecenia, usług, dzieło). Jakkolwiek dla samozatrudnionych utrzymano warunek, że działalność gospodarcza została rozpoczęta przed 1 lutego 2020 r., w ich przypadku wykreślono próg przychodowy (ok. 15,5 tyś zł przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie) wykluczający ich z tego narzędzia wsparcia. Utrzymany został warunek koniecznego spadku przychodu o min. 15% w stosunku do przychodu z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku. Znowelizowana Tarcza umożliwia przy tym uzyskanie świadczenia postojowego trzykrotnie – a nie jak dotychczas jeden raz – pod warunkiem, że sytuacja przedsiębiorcy w kolejnych miesiącach nie ulegnie poprawie, przy czym przedsiębiorca będzie musiał tę okoliczność wykazać.
W przypadku zaś świadczenia postojowego dla zatrudnionych na niektórych umowach cywilnoprawnych nowelizacja nie usunęła progu przychodowego wykluczającego takie osoby z możliwości ubiegania się o tę formę wsparcia (ok. 15,5 tyś zł przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie). Tarcza 2.0 dopuściła z drugiej strony możliwość przyznania świadczenia osobom, które umowy zawarły do końca marca 2020 r. (a nie jak dotychczas – do końca stycznia 2020 r.) – ustawodawca najwyraźniej wziął pod uwagę całą rzeszę osób wykonujących kontrakty krótkotrwałe (np. zawierane co miesiąc).
Rozszerzenie dotychczasowych uprawnień dla przedsiębiorców zajmujących się funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej i innych kluczowych branż – art. 15x
Nowelizacja tzw. Tarczy Antykryzysowej istotnie rozszerzyła uprawnienia przedsiębiorców m.in. wykonujących działalność polegającą na zapewnieniu funkcjonowania systemów i obiektów infrastruktury krytycznej. Do dotychczasowych uprawnień związanych z możliwością zmiany systemów lub rozkładów czasu pracy („od ręki” i bez wymaganych prawem konsultacji oraz czasu niezbędnego do wejścia zmian w życie) oraz zlecenia pracy w nadgodzinach przedsiębiorcy ci mogą teraz dokonać swoistego skoszarowania załogi: zobowiązać pracowników do pełnienia dyżurów (których czas nie będzie się liczyć przy ocenie, czy nie doszło do naruszenia norm odpoczynku), a także polecić pracownikowi realizowania prawa do odpoczynku w miejscu mu wyznaczonym.