Tramwaje Wydarzenia Wywiady

Mariusz Sikora, prezes MPK Częstochowa: Mieszkańcy pokochali Twista 2.0 [WYWIAD]

Tak wielka inwestycja wpisuje się w miejski program „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”. Pod kątem tramwajów, co jeszcze udało się w jego ramach zrealizować?

Przez ostatnie lata kupiliśmy ponad 100 nowych autobusów, łącznie 17 nowych tramwajów, mamy od niedawna 15 nowych autobusów elektrycznych, pierwszych w naszej flocie. Jeśli dodamy do tego budowy tramwajowe i modernizacje infrastrukturalne na terenie zajezdni, to jest to jakościowy krok milowy w stosunku do tego, co miasto w tym zakresie proponowało przed 2010 rokiem.

Na nowe torowiska czekają już nowe tramwaje. Poprzez kupno kolejnej wersji Twistwów, można rozumieć, że ten model odpowiada specyfice Częstochowy?

Podobnie jak z pierwszą generacją Twista, częstochowianie pokochali wersję 2.0 od pierwszego przejazdu choć czekamy na moment, kiedy nie tylko mieszkańcy południowych dzielnic, ale pasażerowie z całego miasta będą mogli korzystać z naszej nowej floty. Stanie się tak po zakończeniu budowy linii tramwajowej tej jesieni.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” jest jednym z największych tego typu zakupów taborowych w historii. Pozwoliło to na największą od dekad modernizację floty tramwajów. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. Pod względem technicznym i funkcjonalnym są to pojazdy światowej klasy. Dzięki nim oraz przebudowie linii powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej.