Tabor

Pociąg wodorowy Alstom wyjedzie na austriackie tory

Concordia iLint będzie przewozić pasażerów Austriackich Kolei Federalnych. Decyzja o włączeniu do eksploatacji pociągów wodorowych zapadła po udanych testach w Niemczech.

ÖBB/Marek Knopp

Pierwszy pociąg na wodór rozpocznie regularne kursy do końca listopada. Pojazd, zbudowany przez Alstom w Salzgitter w Niemczech wykorzystuje pokładowe ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru i tlenu na energię elektryczną, zmniejszając w ten sposób emisje eksploatacyjne do zera.

Po udanej eksploatacji testowej w północnych Niemczech w latach 2018-2020, pociąg Coradia iLint będzie teraz kursował w Austrii, przewożąc pasażerów na trudniejszym geograficznie terenie.

– Włączenie do regularnych przewozów pociągu o napędzie wodorowym, to milowy krok w kierunku naszego rozwoju – powiedział dr Jörg Nikutta, dyrektor generalny Alstom w Niemczech i Austrii. – Technologia bezemisyjna jest przyjazna dla środowiska i stanowi najlepszą alternatywę dla pociągów o napędzie spalinowym, zwłaszcza na liniach niezelektryfikowanych.

 

O rozwoju mówi także CEO ÖBB-Holding AG.

– Postrzegamy siebie jako pionierów testowania technologii wodorowej na kolei – mówił Andreas Matthä, CEO ÖBB-Holding AG przy okazji premiery pociągu wodorowego. – Jako największa firma zajmująca się ochroną klimatu w Austrii aktywnie kształtujemy mobilność przyszłości za pomocą alternatyw technologicznych.

 

Czytaj dalej >