Aktualności

Rząd przyjął Konstytucję Biznesu

2. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, z założenia bezstronny i apolityczny, wybierany na 6-letnią kadencję, będzie stał na straży praw przedsiębiorców zagwarantowanych w Konstytucji Biznesu. Rzecznik będzie zatem miał możliwość m.in. wnioskowania do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów i interweniowania, gdy prawa przedsiębiorców będą łamane.

3. Obszar tak zwanego „pasa startowego” dla nowych firm obejmuje dwa rozwiązania, czyli działalność nierejestrową oraz ulgę na start. W pierwszym przypadku tego typu działalność dotyczyć ma drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych (np. dorywczego handlu, okazjonalnych usług). W myśl nowych przepisów tego typu działalność nie będzie w ogóle uznawana za działalność gospodarczą. W konsekwencji oznacza to brak konieczności rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przyszłym roku będzie to 1050 zł) i brak składek ZUS z tego tytułu. Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych. W przypadku ulgi na start mamy do czynienia ze zwolnieniem przedsiębiorców ze składek na ubezpieczenie społeczne maksymalnie przez pierwszych 6 miesięcy. W praktyce oznacza to, że nowy przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Obecnie jest to 7 dni. Po dokonaniu zgłoszenia przedsiębiorcy będzie przysługiwał także 24-miesięczny okres płacenia tzw. małego ZUS-u.

4. Wedle nowych przepisów prawo będzie pisane językiem prostym i zrozumiałym dla obywatela. W przypadku skomplikowanych przepisów organy administracji będą wydawać napisane prostym, przystępnym językiem „objaśnienia prawne”. W konsekwencji zastosowanie się przedsiębiorcy do takich objaśnień będzie chroniło go przed negatywnymi konsekwencjami np. w razie kontroli.

5. Konstytucja Biznesu zakłada także odformalizowanie komunikacji urząd – przedsiębiorca. Oznacza to, że za zgodą lub na wniosek przedsiębiorcy sprawy urzędowe (lub poszczególne czynności, np. wezwania do uzupełnienia braków formalnych) będą mogły być załatwiane przez telefon, e-mail lub za pomocą innych środków komunikacji. W ten sposób urzędy będą mogły w szybki sposób poinformować przedsiębiorcę o stanie jego sprawy.

6. Nowe przepisy zakładają również likwidację numeru REGON. Podstawowym numerem identyfikującym przedsiębiorcę ma być NIP.

7. Innym przełomem ma być bardziej elastyczne zawieszanie działalności gospodarczej. Oznacza to, że zawiesić działalność będzie mógł też przedsiębiorca, który zatrudnia pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim czy wychowawczym (obecnie wymogiem jest niezatrudnianie żadnych pracowników). Ponadto zniesione zostanie ograniczenie okresu zawieszenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne do 24 miesięcy. Będzie można zawiesić działanie firmy również na dłuższy okres lub na czas nieokreślony. 8. W nowej ustawie dla przedsiębiorców zagranicznych zawarto zasady udziału przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce. Do tej pory regulacje te były rozrzucone w trzech różnych ustawach i niespójne. Obecnie inwestorzy zagraniczni otrzymują jeden spójny akt prawny.

Dodaj komentarz