Pasażer

Czy w pociągach SKM Trójmiasto i Przewozach Regionalnych wprowadzony zostanie system rezerwacji miejsc?

Inicjatywa pomorskich samorządowców ma związek z zapewnieniem bezpieczeństwa podróżnym i spełniać zalecenia rządu ws. limitu miejsc w środkach komunikacji publicznej.

Nowe zasady dot. komunikacji miejskiej obowiązywać będą od poniedziałku 18 maja. Do tej pory w pojazdach komunikacji miejskiej liczba pasażerów odpowiadała połowie liczby miejsc siedzących. Decyzją premiera, teraz do tramwaju, autobusu czy metra wejdzie tylu pasażerów, ilu odpowiada 30 proc. Całkowitej pojemności pojazdu.

– Do tej pory, gdy mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić do środka 25 pasażerów – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki. – Teraz z takiego pojazdu będzie mogło skorzystać ok. 45 pasażerów. W dalszym ciągu powinniśmy pamiętać o zachowaniu w komunikacji miejskiej dystansu.

Pomysł z rezerwacją miejsc w SKM Trójmiasto i Przewozach Regionalnych mógłby obowiązywać na początku w połączeniach międzywojewódzkich. Jak informuje Radio Gdańsk, mogłyby to być linie GdańskOlsztyn i Bydgoszcz, Chojnice – Hel.