Inwestycje

Komfortowe i bardziej dostępne – PKP PLK inwestuje w warszawskie stacje i przystanki

Fot. Radek Kołakowski

PKP PLK w 2019 r. zainwestowały ponad 3 mln zł na działania zwiększające komfort i dostępność kolei dla osób korzystających z warszawskich stacji i przystanków. Do tej pory zainstalowano nowe windy, platformy, wiaty oraz tablice informacyjne. W lutym do użytku oddane zostaną kolejne 4 windy na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie.

Urządzenia mają ułatwić dostęp z wiaduktu drogowego nad torami na oba perony stacji. Windy wyposażone zostały w klimatyzację, ogrzewanie oraz system komunikatów głosowych dla niewidomych. Na urządzenia przeznaczono ponad milion złotych.

Od 2019 roku z nowych wind korzystać mogą też pasażerowie na linii obwodowej z Warszawy Zachodniej do Warszawy Gdańskiej.

Na stacji Warszawa Wschodnia poprawiła się dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych. Uruchomione zostały tam platformy przyporęczowe. Docelowo w ramach modernizacji linii średnicowej będą tam nowe windy i schody ruchome.

– Na transport kolejowy zwykle patrzymy poprzez pryzmat dużych inwestycji na liniach kolejowych oraz modernizacji dworców. Ale dla podróżnych codziennie korzystających z usług kolei, w tym dla osób o ograniczonej możliwości porusza się, duże znaczenie mają udogodnienia w postaci wind, czytelnych oznaczeń czy schodów ruchomych. Dlatego na uznanie zasługują wszystkie działania, które podnoszą komfort obsługi pasażerów – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

 

Na warszawskich dworcach pojawiło się także nowe oznakowanie. Tablice z nazwami stacji oraz z numeracją peronów stanęły m.in. na stacji Warszawa Powiśle, w Wesołej i Woli Grzybowskiej. W tegorocznych planach jest wymiana kolejnych tablic.

Niedawno zmienił się także przystanek Warszawa Zoo. Od kilku miesięcy znajdują się na nim nowe wiaty, umieszczono też ławki oraz nowe oznakowanie. Lepszą dostępność na peron zapewniły pochylnie. Obecnie wymienione zostaną płyty i poprawiona nawierzchnia peronu.

Podobne prace zaplanowano także na przystanku Janówek i Pomiechówek. Oba obiekty znajdują się na linii kolejowej pomiędzy Legionowem a Nasielskiem.

Reklama