global Tabor Wydarzenia

Lokomotywy Traxx dla Kolei Belgijskich powstaną we Wrocławiu

Koleje Belgijskie (SNCB) podpisały znaczący kontrakt z firmą Alstom. Zgodnie z tą umową do Belgii dostarczonych zostanie do 50 lokomotyw typu Bombardier Traxx 3. Część produkcji nowych pojazdów zrealizuje zakład we Wrocławiu – w kraju powstaną pudła lokomotyw, czyli elementy nadwozia.

Fot. Alstom
Fot. Alstom

Warunki umowy

Umowa ramowa pomiędzy Kolejami Belgijskimi i zakładem Alstom zakłada pierwszą dostawę 24 lokomotyw do 2026 roku. To transza opiewająca na sumę 120 milionów euro. SNCB zaznaczyły ponadto, że lokomotywy Traxx 3 będą prowadzić składy nie tylko krajowe, ale też międzynarodowe. To oznacza, że Alstom dostosuje konstrukcje pojazdów do warunków linii niemieckich czy holenderskich – ma to oczywiście związek z poprawnym wprowadzeniem systemu ETCS. Lokomotywy produkowane przez Alstom są przystosowane do poruszania się z prędkością do 200 km/h.

Kontrakt jest kolejnym porozumieniem pomiędzy Belgią i Alstom. Zawarty został na mocy umowy jeszcze z 2015 roku dla SNCB dostarczane są piętrowe wagony pociągów dużych prędkości. W ostatnich tygodniach podpisano rozszerzenie kontraktu o dostawę kolejnych 98 pojazdów wagonowych.

Kilka słów o lokomotywach Bombardier Traxx 3

Lokomotywy Bombardier Traxx 3 to najnowsza odsłona pojazdów z serii zaprojektowanej przez firmę Bombardier. Prototypy pojazdów z tej kategorii wprowadzono na tory jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.