Raport z Polski Wydarzenia Wywiady

Marek Olkiewicz: Działań dla bezpieczeństwa nie przerywamy [WYWIAD]

O bezpieczeństwie na kolei, kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” oraz inwestycjach w kolej rozmawiamy z Markiem Olkiewiczem, wiceprezesem Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Minął 2020 rok. Jak można ocenić ważny obszar bezpieczeństwa z perspektywy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A?

W 2020 roku odnotowaliśmy wzrost poziomu bezpieczeństwa na sieci kolejowej w zakresie, który dotyczy działalności PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

O ponad 20 procent spadła liczba wszystkich zdarzeń na sieci w porównaniu do roku 2019. Zmniejszyła się także o 38 procent liczba zdarzeń, za które odpowiada PLK.

Również o 50 procent zmniejszyła się liczba kolizji. Ograniczenie liczby zdarzeń to także mniejsze zaangażowanie służb ratunkowych i mniej przerw w ruchu pociągów. To również wymierne oszczędności dla wszystkich – mniejsze koszty społeczne. Oczywiście należy zaznaczyć, że ze względu na pandemię o 9 procent spadła praca eksploatacyjna na sieci, ale uważam, że jest to jednak także efekt konsekwentnie prowadzonych przez PLK działań w zakresie kultury bezpieczeństwa. Takiemu trendowi sprzyjają nie tylko inwestycje, ale i zmiany organizacyjne oraz szkolenia pracowników.

Działania w zakresie szkoleń nie zostały przerwane pomimo pandemii koronawirusa. W zeszłym roku blisko 20 000 pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przeszło szkolenia i pouczenia z zakresu bezpiecznego prowadzenia ruchu kolejowego. Od marca ub.r. kolejarze większość kursów odbywają zdalnie. Regularne szkolenia z doświadczonymi trenerami są wsparciem w profesjonalnym wypełnianiu obowiązków. Zależy nam na tym, aby w każdych warunkach, w tym tak specyficznych jak pandemia, kadra otrzymywała profesjonale przygotowanie oraz działała sprawnie i odpowiedzialnie.