Pasażer Raport z Polski

Mniej wypadków na torach i ofiar – PKP PLK podsumowały wakacyjne podróże Polaków

PKP Polskie Linie Kolejowe podsumowały wakacyjne wyjazdy – w ciągu dwóch miesięcy odnotowano o ponad 20 proc. mniej zdarzeń i 8-krotnie mniej ofiar.

Fot. PKP PLK

W lipcu i sierpniu na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 23 wypadków, w tym 21 z udziałem pojazdów, a 2 – ludzi.

Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zeszłorocznymi. W 2019 r. było 16 ofiar w bieżącym roku 2.

Również porównanie ośmiu miesięcy 2020 r. z 2019 r. pokazuje spadek zdarzeń na przejazdach. Liczba wypadków zmniejszyła się około 13 proc.. Od stycznia do sierpnia było 108 zdarzeń, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 125.

– Minione wakacje na przejazdach kolejowo drogowych były najbezpieczniejsze od co najmniej 10 lat. By zwiększyć bezpieczeństwo budujemy bezkolizyjne skrzyżowania, montujemy dodatkowe urządzenia i szkolimy pracowników. „Bezpieczne piątki” to dodatkowe, wakacyjne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Ambasadorzy Bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych apelują do kierowców o rozsądek i zgodne z przepisami zachowanie, by powstrzymać tragiczne zdarzenia – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Wakacyjne „Bezpieczne Piątki” to ponad pół tysiąca dodatkowych działań na przejazdach kolejowo-drogowych w lipcu i sierpniu. Ambasadorzy Bezpieczeństwa wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przekazali ulotki i materiały edukacyjne o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach torów kilkudziesięciu tysiącom kierowców, rowerzystów i pieszych.