Pasażer Raport z Polski

Mniej wypadków na torach i ofiar – PKP PLK podsumowały wakacyjne podróże Polaków

PKP Polskie Linie Kolejowe podsumowały wakacyjne wyjazdy – w ciągu dwóch miesięcy odnotowano o ponad 20 proc. mniej zdarzeń i 8-krotnie mniej ofiar.

Fot. PKP PLK

W lipcu i sierpniu na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 23 wypadków, w tym 21 z udziałem pojazdów, a 2 – ludzi.

Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zeszłorocznymi. W 2019 r. było 16 ofiar w bieżącym roku 2.

Również porównanie ośmiu miesięcy 2020 r. z 2019 r. pokazuje spadek zdarzeń na przejazdach. Liczba wypadków zmniejszyła się około 13 proc.. Od stycznia do sierpnia było 108 zdarzeń, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 125.

– Minione wakacje na przejazdach kolejowo drogowych były najbezpieczniejsze od co najmniej 10 lat. By zwiększyć bezpieczeństwo budujemy bezkolizyjne skrzyżowania, montujemy dodatkowe urządzenia i szkolimy pracowników. „Bezpieczne piątki” to dodatkowe, wakacyjne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Ambasadorzy Bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych apelują do kierowców o rozsądek i zgodne z przepisami zachowanie, by powstrzymać tragiczne zdarzenia – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Wakacyjne „Bezpieczne Piątki” to ponad pół tysiąca dodatkowych działań na przejazdach kolejowo-drogowych w lipcu i sierpniu. Ambasadorzy Bezpieczeństwa wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przekazali ulotki i materiały edukacyjne o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach torów kilkudziesięciu tysiącom kierowców, rowerzystów i pieszych.

Podczas Bezpiecznych Piątków instruowano, pouczano i karano mandatami kierowców, którzy rażąco łamali zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariusze SOK wystawili 136 mandatów i przeprowadzili blisko 400 kontroli trzeźwości.

W październiku Ambasadorzy Bezpieczeństwa zawitają do szkół w całej Polsce. „Październik miesiącem edukacji” to kolejne dodatkowe działania dedykowane uczniom.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe. #ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Nie tylko na czas wakacji Ambasadorzy Bezpieczeństwa proponowali dzieciom i dorosłym edukacje poprzez zabawę – z wykorzystaniem aplikacji gier kampanii „Bezpieczny przejazd”. Dzięki aplikacjom mobilnym dzieci mogły poznać zasady bezpieczeństwa.

„Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wirtualnym przejeździe. Dla najmłodszych są: Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle. Wspólne gry, to także dla rodziców okazja do sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne

Dodaj komentarz