global Wydarzenia

Rosja i Białoruś zostaną wykluczone z TEN-T?

Rozwój transportu kolejowego, przyszły kształt sieci TEN-T czy ceny energii. To główne tematy nieformalnego spotkania Rady Ministrów Transportu, które odbyło się w Pradze. Szefowie resortów dyskutowali także o tym, jak zwiększyć niezawodność transportu kolejowego.

Minister transportu Czech Martin Kupka (Fot. www.mdcr.cz)
Minister transportu Czech Martin Kupka (Fot. www.mdcr.cz)

– Wzmocnienie transportu kolejowego niewątpliwie przyczyni się nie tylko do łatwiejszego przemieszczania się, poprawi także funkcjonowanie gospodarki i społeczeństwa – zarówno w Unii Europejskiej, jak i na świecie – mówił minister transportu Czech Martin Kupka. – Musimy znaleźć sposób, aby transport kolejowy był wydajniejszy i bardziej atrakcyjny dla pasażerów. Po ograniczeniach wywołanych pandemią Covid-19 widzimy rosnące zainteresowanie podróżami. Jednocześnie monitorujemy przeszkody, które uniemożliwiają większe wykorzystanie tego środka transportu, także w połączeniach transgranicznych.

 

Ministrowie transportu rozmawiali m.in. o rozwoju linii dużych prędkości w Europie. Omówili także kierunek dalszych inwestycji kolejowych w Unii. Nie pominęli również tematu włączenia kilku nowych połączeń do paneuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Transport kolejowy odgrywa obecnie kluczową rolę w Unii Europejskiej, co potwierdziła również rosyjska agresja na Ukrainę. Wówczas transportowano nie tylko towary, ale i ewakuowano ludność cywilną. Kolej stanowi również ekologiczny i zrównoważony środek transportu.