Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Rusza przebudowa dworca Toruń Miasto

Odnowiony z poszanowaniem dla jego historii, komfortowy i dostępny dla wszystkich pasażerów, z ciekawie zaaranżowaną, zieloną poczekalnią letnią – taki właśnie będzie po przebudowie dworzec Toruń Miasto. PKP S.A. przekazały plac budowy wykonawcy.

Dworzec Toruń Miasto (fot. PKP S.A.)
Dworzec Toruń Miasto (fot. PKP S.A.)

Niebawem ruszą na dworcu pierwsze prace budowlane związane z kompleksową przebudową dworca Toruń Miasto. Budynek został wzniesiony w 1889 roku w stylu neogotyckim, a następnie – w związku z wizytą marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w 1938 r. – przebudowany w stylu wczesno modernistycznym.

Historyczny wygląd

Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor, a nad wejście główne, od strony miasta, powróci wielkoformatowy zegar. Renowacja czeka także budynki położone w sąsiedztwie dworca, czyli tzw. starą aptekę i stare szalety. Częściowo rozebrany zostanie natomiast budynek zlokalizowany pomiędzy dworcem a tzw. starą apteką, w którym planuje się zaaranżować poczekalnię letnią. W praktyce oznacza to pozostawienie jedynie jego muru obwodowego oraz wybudowanie we wnętrzu pergoli obsadzonej roślinami pnącymi. W poczekalni letniej wykonawca zamontuje również nowe elementy małej architektury, takie jak kosze czy ławki. Zmian będzie jednak o wiele więcej.

Centrum obsługi pasażerów pozostanie hol dworca, który jednocześnie będzie pełnił rolę poczekalni. Na nowo zaprojektowano jego wnętrze, w którym architekci zaplanowali połączenie historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce planuje się odtworzenie historycznej mozaiki, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Aranżację wnętrza uzupełnią nowoczesne oświetlenie, ergonomiczne ławki, gabloty na rozkłady jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także panoramiczna winda, łącząca parter z tunelem prowadzącym na perony. Na parterze znajdą się jeszcze lokale na wynajem, natomiast piętro budynku jest przewidziane pod hostel.

– Dzięki rozpoczętym właśnie inwestycjom już w 2024 roku Toruń zyska dwa pieczołowicie odrestaurowane i jednocześnie nowoczesne oraz komfortowe dworce. Staną się one kolejną wizytówką tego pięknego miasta. Przebudowy dworców kolejowych to bardzo ważny element szerszego procesu, którym jest modernizacja kolei w Polsce – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówił także Andrzej Bittel.

– Rozpoczęcie przebudowy dworca Toruń Miasto to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Torunia zyskają dzięki temu kolejny komfortowy, przyjazny środowisku i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek dworcowy. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny dworzec stanie się wizytówką miasta oraz ułatwią pasażerom podróżowanie koleją po województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. – 2,8 mld złotych na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dodaj komentarz