Inwestycje Wydarzenia

W Centrum Serwisowym Pendolino rozpoczął pracę TrainScanner

W warszawskim Centrum Serwisowym Pendolino rozpoczął pracę TrainScanner – innowacyjne urządzenie z zakresu predykcyjnego utrzymania pociągów Alstom. Służyć ono będzie do obsługi utrzymaniowej 20 pociągów Pendolino z floty PKP Intercity.

Czym jest TrainScanner? Urządzenie pozwala ocenić stan techniczny taboru. Dzięki cyfrowej analizie danych wskazuje optymalny moment wymiany komponentów. Wdrożony w Warszawie system powstał na bazie bogatych doświadczeń zdobytych przez Alstom w Wielkiej Brytanii, gdzie TrainScanner od lat wykorzystywany jest do serwisowania floty Pendolino w Avanti West Coast.

– Jesteśmy dumni mogąc zainaugurować pracę TrainScannera w Europie kontynentalnej. To kolejny kamień milowy w kierunku transportu przyszłości. Dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom gromadzącym i analizującym dane możemy stale doskonalić procesy w ramach utrzymania predykcyjnego, co przekłada się na bezpośrednie korzyści dla klientów i pasażerów. Predykcyjna i oparta na analizie stanu technicznego ocena floty pomaga uniknąć przestojów i maksymalizuje dostępność taboru – mówi Artur Fryczkowski, Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce i na Ukrainie.

– TrainScanner to przykład, jak może wyglądać przemysł przyszłości już dziś. Cieszę się, pociągi należące do PKP Intercity będą kontrolowane w ten innowacyjny sposób, ponieważ przełoży się to nie tylko na oszczędności, ale przede wszystkim na większą niezawodność naszych składów oraz komfort i bezpieczeństwo pasażerów – dodaje Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity S.A., narodowego przewoźnika dalekobieżnego, w którego barwach kursuje 20 pociągów Pendolino.

TrainScanner wykorzystując kamery i lasery 3D umożliwia automatyczną ocenę stanu technicznego i predykcyjne utrzymanie kół, klocków hamulcowych i ślizgów węglowych do pantografów, jak również integralności elementów podwozia  i poszycia składu. Dane pozyskane z podsystemów zbierane podczas przejazdu pociągu przez TrainScanner są szczególnie przydatne w przypadku większych lub rozproszonych terytorialnie flot pojazdów oraz w sytuacji, gdy wymagany jest wysoki poziom ich dyspozycyjności. Po automatycznej kontroli dane są przesyłane do platformy Alstom HealthHub™, która przy użyciu odpowiednio przygotowanych algorytmów przekształca surowe dane w przydatne informacje, prowadząc do obliczenia wskaźnika kondycji dla każdego sprawdzanego elementu.

TrainsScanner i HealthHub™ zapewniają znaczące korzyści zarówno w zakresie konserwacji jak i eksploatacji, przyczyniając się do niższego zużycia materiałów i mniejszej liczby wymaganych działań serwisowych, a co za tym idzie – przynoszą istotne oszczędności dla właścicieli i operatorów flot. System ten przyczynia się do wydłużenia interwałów utrzymaniowych, zwiększenia żywotności komponentów oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa podczas eksploatacji.

Alstom w Polsce obecny jest od ponad dwudziestu lat i zatrudnia niemal 2000 pracowników. Zakład produkcyjny Alstom Konstal w Chorzowie jest jedną z największych fabryk Alstom na świecie. Zakład firmy w Piasecznie rocznie dostarcza na cały świat 600 wózków do pociągów Coradia Stream, a depot w Warszawie serwisuje 20 pociągów Pendolino, które każdego dnia odwiedzają 34 polskie miasta, pokonując 21 000 km. Alstom jako jedyna firma w polskiej branży kolejowej została wyróżniona tytułem Top Employer.

Dodaj komentarz