Analizy Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Zakończenie budowy CPK opóźnione? NIK publikuje raport

Zakończenie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego do końca 2027 roku jest zagrożone – wskazuje Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym raporcie. Co więcej, nadal nie wiadomo ile dokładnie inwestycja będzie kosztowała, ani w jaki sposób zostanie sfinansowana.

Źródło: CPK
Źródło: CPK

Centralny Port Komunikacyjny to obecnie największa rządowa inwestycja w Polsce. Z najnowszego raportu NIK wynika, że budowa może być opóźniona. W ocenie Izby niezbędne jest niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów i korzyści, jakie przynieść ma CPK. Chodzi tu zarówno o kwestie ekonomiczne, jak i społeczne.

Prezentujemy poniżej pełny raport Najwyższej Izby Kontroli, zamieszczony na stronie nik.gov.pl.

Potrzeba budowy nowego lotniska centralnego dla Polski była sygnalizowana od wielu lat w opracowaniach eksperckich i specjalistycznych analizach, ale dopiero w 2017 r. rząd podjął decyzję o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wyboru lokalizacji CPK, w gminie Baranów, dokonano w oparciu o analizę, w której kluczową determinantą był układ istniejącej infrastruktury kolejowej oraz plany i możliwości rozbudowy tego układu w oparciu o wcześniejsze studia dotyczące rozbudowy sieci kolejowej kraju, a także kształtu Trans-Europejskiej Sieci Transportowej. Pomysł inwestycji spotkał się ze skrajnie różnym przyjęciem. Jej zwolennicy wskazywali, że dzięki budowie nowego lotniska gospodarka Polski zyska potężny impuls rozwojowy. Z kolei przeciwnicy podnosili, że to niepotrzebny wydatek kilkudziesięciu miliardów zł, które można by przeznaczyć na inne przedsięwzięcia.