Dworce na stacjach Pobiedziska i Kobylnica przejdą modernizację. Zabytkowe obiekty odzyskają dawną świetność, a dzięki udogodnieniom, staną się dostępne dla wszystkich podróżnych. Inwestycja zakończona ma zostać do grudnia 2021 r.
Polskie Koleje Państwowe zakończyły postępowania przetargowe i wybrały firmy, które wykonują modernizacje dworców w Pobiedziskach i podpoznańskiej Kobylnicy, położone przy ważnej trasie kolejowej łączącej Poznań z Gnieznem oraz Bydgoszczą i Toruniem. Obydwa dworce, z uwagi na swój zabytkowy charakter, pozostaną w niezmienionych formach architektonicznych. Dworzec w Pobiedziskach został zbudowany w 1872 roku, a powstanie budynku w Kobylnicy datowane jest na przełom XIX i XX w. W ramach prowadzonych prac budowlanych wymienione zostaną elementy stolarki okiennej i drzwiowej, stropy, konstrukcje i poszycia dachów oraz wszystkie instalacje techniczne. Wykonane zostaną także renowacja elewacji budynków oraz ich iluminacja. Podczas przebudowy zmianie ulegnie układ pomieszczeń wewnątrz obiektów, co pozwoli stworzyć na dworcach strefy obsługi podróżnych. Na każdym dworcu najważniejszymi pomieszczeniami będą ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz ogólnodostępna toaleta, dostosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostałe przestrzenie zostaną przeznaczone na lokale dla podmiotów zewnętrznych, np. samorządów lokalnych czy najemców komercyjnych. Na dworcu Pobiedziskach zaprojektowane zostało także pomieszczenie kasy biletowej.
– Modernizacje dworców w Pobiedziskach i Kobylnicy to dwie z 13 inwestycji dworcowych realizowanych przez PKP S.A. w województwie wielkopolskim. Zakończona została już przebudowa budynku na stacji Poznań Garbary oraz modernizacja zabytkowego Dworca Zachodniego w Poznaniu. Modernizacja dworców położonych na terenie największych polskich aglomeracji to bardzo istotna część naszego programu inwestycyjnego. Na atrakcyjność oferty kolei, szczególnie dla osób dojeżdżających codziennie do dużych ośrodków, składa się kilka elementów: nowoczesny tabor, zmodernizowane linie kolejowe i perony oraz właśnie dworce jako miejsca, w których zaczynamy i kończmy podróże – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich inwestycji realizowanych w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji dworcowych PKP S.A. na lata 2016-2023 jest pełne dostosowanie obiektów do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami. Dzięki takim udogodnieniom jak ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe dworców, dźwigi, szersze przejścia czy brak progów dworce stają się dostępne dla osób o ograniczonej mobilności, czyli pasażerów z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz podróżujących z małymi dziećmi czy dużymi bagażami. Aby zapewnić podróżnym większe bezpieczeństwo, na dworcach zainstalowane zostaną systemy monitoringu.