W niewielkiej miejscowości Kletnia w województwie lubelskim nieomal doszło do tragedii. Kierowca zignorował zamknięcie przejazdu kolejowego i sygnały świetlne.
Na nagraniu widać kierowcę ciągnika, który wymija opuszczoną półrogatkę i w ostatniej chwili zatrzymuje się przed torami, którymi jedzie pociąg. By uniknąć zderzenia mężczyzna ostro skręca w prawo, najeżdżając na krawężnik. Na koniec ma jeszcze problem z odjazdem, gdyż jedna z rogatek haczy o błotnik jego pojazdu. Konieczna okazuje się pomoc kobiety, która przytrzymuje rogatkę do momentu odjazdu ciągnika.
Zgodnie z kodeksem karnym, kierowców pojazdów, rowerzystów czy pieszych czeka wysoka kara za zignorowanie opuszczonych zapór, czy migającej sygnalizacji przy przejeździe kolejowym. Mandat nakładany jest także wtedy, gdy wjedziemy na przejazd, zanim zapory podniosą się całkowicie a sygnalizacja nie zostanie wyłączona. W związku z tym sprawcy zdarzenia grozi mandat w wysokości 2 tysięcy złotych.
PKP PLK piszą:
Nagranie publikujemy ku przestrodze. Ciągle przypominamy, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory.
Przewoźnik informuje, że kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, iż:
- znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
- na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
- zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg
Ponadto warto przypomnieć o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu. Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku. Przykładami takiej sytuacji są choćby, unieruchomienie samochodu między rogatkami, czy dostrzeżenie przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
PKP PLK zwiększa bezpieczeństwo na przejazdach w woj. lubelskim