Inwestycje Raport z Polski

Linia Poznań – Wronki włączona do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Linia kolejowa Poznań – Wronki włączona została do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Od 1 stycznia 2023 r. pociągi PKM będą kursowały z Poznania w dziewięciu kierunkach.

Fot. Poznańska Kolej Metropolitalna - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79164148
Fot. Poznańska Kolej Metropolitalna – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79164148

Umowę na włączenie linii Poznań Główny – Wronki podpisano 2 grudnia na Dworcu Letnim w Poznaniu. To dziewiąty krok w budowaniu sieci linii PKM.

– Cztery lata temu zaczynaliśmy od 4 linii, dziś uruchamiamy dziewiątą – powiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Wielkopolski – Linia do Wronek dołącza ostatnia, tylko dlatego że trwały na niej poważne prace modernizacyjne. Dzięki prowadzonej przez PKP PLK modernizacji pełnej trasy z Poznania przez Szamotuły, Wronki i Krzyż aż do Szczecina dotarliśmy do etapu, w którym cały odcinek wielkopolski jest gotowy. Dzięki temu to, co zadeklarowaliśmy wcześniej, może stać się faktem. Wspólnie z miastem Poznań, powiatami poznańskim i szamotulskim oraz gminami Rokietnica, Obrzycko, Szamotuły i Wronki doszliśmy do porozumienia i będziemy współfinansowali dodatkowe pociągi na tej linii. Do obecnych 16 par pociągów na dobę, od stycznia dokładamy jeszcze 4 pary – doprecyzował marszałek Jankowiak.

 

Włączenie linii Poznań Główny – Wronki usprawnią komunikację m.in. mieszkańcom aglomeracji, korzystającym ze stacji Poznań Wola, Kiekrz, Rokietnica, Pamiątkowo, Baborówko i Pęckowo.

Umożliwiają to umowy podpisane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego z miastem Poznań, powiatami poznańskim i szamotulskim oraz gminami Rokietnica, Szamotuły, Obrzycko i Wronki.

– 48 samorządów, które potrafią się porozumieć i razem uczestniczyć w Poznańskiej Kolei Metropolitalnej to jest przykład, który dajemy innym – podsumował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Metropolii Poznań – To, co możemy zrobić wspólnie dla mieszkańców, wymaga kompromisów, ale potrafimy je osiągać. PKM okazała się bardzo chętnie wybieraną alternatywą dla dojazdów samochodem. Przed nami kolejne wyzwania: składy, które pomieszczą wszystkich chętnych do podróżowania koleją i dworzec, który obsłuży rosnącą listę mieszkańców Metropolii – zapowiedział prezydent Jaśkowiak.

 

Kto zaangażował się w utworzenie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej?

Wspomniane 48 samorządów zaangażowanych w Poznańską Kolej Metropolitalną to Województwo Wielkopolskie, Miasto Poznań i Powiat Poznański. Współfinansują każdą z linii PKM, a także 9 kolejnych powiatów i 36 gmin, z których większość to członkowie stowarzyszenia Metropolia Poznań.

– Zaczęliśmy w 2007 od powołania rady aglomeracji. Tak ruszył proces budowy organizacji funkcjonującej sprawnie dzięki temu, że potrafiliśmy się porozumieć – przypomniał Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes Metropolii Poznań – Ówczesna mądrość samorządów i spojrzenie perspektywiczne pozwoliły na osiąganie takich sukcesów, jak Poznańska Kolej Metropolitalna, o której wtedy jeszcze nie myśleliśmy, czy możliwość odbudowania PKS Poznań. Pokazujemy, że razem z marszałkiem i pozostałymi samorządowcami potrafimy ostro debatować, ale skutecznie wypracowywać stanowiska, podejmować decyzje i osiągać cele. Dowodem na to jest też uruchamiana właśnie ostatnia linia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, powstała – tak jak poprzednie – z myślą o naszych mieszkańcach – spuentował starosta Grabkowski.

 

Dodaj komentarz