Wywiady

Gospodarka okrężna sposobem na oszczędność

RK: Ciekawym tematem wydaje się koncepcja gospodarki okrężnej. Panie Prezesie, na czym ona się opiera i czy widzi Pan szansę na jej wdrożenie?

JŁ: Temat gospodarki okrężnej wiąże się z kwestią zasobów naturalnych Ziemi. Należy uświadomić sobie, że na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość zasobów naturalnych. Chodzi o np. paliwa kopalne, lasy, wodę, surowce czy gleby. Nasza planeta jest w stanie odnawiać te zasoby, jednak od lat 70. ubiegłego wieku ludzkość co roku zużywa surowce w tempie szybszym niż czas potrzebny do ich odnowy. W 1987 roku Dzień Długu Ekologicznego (dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok) wypadał 19 grudnia, jednak ta data nieustannie się przesuwa – w tym roku to już 1 sierpnia.
Sposobem na oszczędność zasobów naturalnych Ziemi jest właśnie koncepcja gospodarki okrężnej, która zakłada taki wybór składników i projektowanie produktów, który umożliwi powtórne ich wykorzystanie. Na pytanie czy widzę szansę na wdrożenie tej koncepcji w życie, muszę odpowiedzieć, że w Schneider Electric już ją rozwijamy. Schneider ecoDesign Way to metoda, która pozwala tworzyć produkty, które można łatwo naprawić, a także konserwować. Produkty stworzone zgodnie ze Schneider ecoDesign Way można także uzupełnić albo ponownie przetworzyć po zakończeniu cyklu życia. W Schneider Electric zobowiązaliśmy się także, aby do 2020 roku 75% naszych produktów posiadało znak Green Premium ecoLabel, który potwierdza, że produkt został wytworzony odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem.