global Przewozy towarowe

LOTOS Kolej zostanie na niemieckich torach do 2024 r.

LOTOS Kolej, jako jeden z nielicznych polskich przewoźników kolejowych, może prowadzić działalność przewozową na terenie Niemiec do 2024 r. Spółka uzyskała z Niemieckiego Federalnego Urzędu Kolejowego – Eisenbahn-Bundesamt –nowy certyfikat bezpieczeństwa.

Fot. Petr Štefek / CC

Niemiecka Kolej wyróżnia się w Europie dobrą jakością infrastruktury, co przekłada się na wysoką prędkość handlową. Za zachodnią granicą funkcjonuje aż 438 przewoźników kolejowych, z czego 414 to przedsiębiorstwa z Niemiec. LOTOS Kolej to jedna z 4 polskich spółek, które na mocy certyfikatu wydanego przez Eisenbahn-Bundesamt mogą prowadzić działalność w tym kraju.

Spółka z Grupy Kapitałowej LOTOS samodzielne przewozy w Niemczech realizuje od 2015 roku. W samym 2019 roku na terenie tego kraju uruchomiła niemal 500 ładownych pociągów, którymi łącznie przewieziono ponad 550 tysięcy ton towarów, natomiast praca przewozowa wyniosła 272 mln ntkm.

– Mamy stałych klientów, z którymi współpracujemy za naszą zachodnią granicą i aktywnie poszukujemy nowych partnerów. Obecność LOTOS Kolej na niemieckim rynku znacznie poszerza ofertę spółki, a poprzez możliwości przewozowe możemy w krótkim czasie przewieźć produkty zarówno Grupy LOTOS, jak i klientów zewnętrznych eksportujących swoje towary na rynki zagraniczne. W Niemczech wozimy przede wszystkim paliwa – diesel, FAME, a także gaz, węgiel i kontenery – powiedział Anatol Kupryciuk, prezes Zarządu LOTOS Kolej.