global Tabor Wydarzenia

Siemens Mobility i ÖBB prezentują nowe pociągi Nightjet

W nowych mini kabinach – indywidualnych pomieszczeniach sypialnych w wagonach kuszetkowych – w kompaktowej przestrzeni wykonawca umieścił wszystko, co jest potrzebne do niezakłóconej nocnej podróży: schowek, ruchomy składany stolik śniadaniowy ze zintegrowanym lustrem, wieszaki na płaszcze, lampka do czytania i schowki na bagaż. Docelowo w wagonach znajdzie się jeszcze sześć miejsc dla rowerów oraz większa przestrzeni na bagaż. Aby zapewnić podróż bez barier, każdy nowy Nightjet będzie miał także nowoczesny przedział kuszetkowy przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajdą się również indywidualne łazienki, do których będzie można dostać się poprzez wejście niskopodłogowe.

– Wnosimy istotny wkład w uatrakcyjnienie podróży koleją oraz w realizację celów klimatycznych. Pociągi są wysoce innowacyjne: przez wiele lat będą stanowić światowy punkt odniesienia, a wyróżniają się komfortem dla podróżnych oraz trwałością i elastycznością. Szczególną atrakcją wnętrza są innowacyjne mini kabiny, które oferują podróżnym prywatną przestrzeń do odpoczynku. Nowo opracowane wózki, które są lekkie i umożliwiają komfortową i energooszczędną eksploatację przez cały cykl życia, zapewniają szczególnie cichą jazdę – powiedział Albrecht Neumann CEO pionu taboru Siemens Mobility.

 

Innowacje techniczne

Na podróżnych czeka istotne udogodnienie w formie bezpłatnego dostępu do Wi-Fi oraz nowoczesnego systemu informacji pasażerskiej. Oprócz konwencjonalnych gniazdek elektrycznych, nowy Nightjet posiada również możliwości ładowania różnych urządzeń elektronicznych poprzez stacje ładowania USB i indukcyjnego. Nowe szyby, które przepuszczają sygnał komórkowy, poprawiają funkcjonowanie sieci i zapewniają bardziej stabilny odbiór telefonów komórkowych. W przedziałach ponadto są panele sterowania z różnymi wygodnymi funkcjami, takimi jak regulacja oświetlenia czy możliwość wezwania obsługi. Dodatkowo przedziały wyposażone są w elektroniczny system dostępu wykorzystujący karty NFC, a wszystkie wagony posiadają monitoring wizyjny, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów.