Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK w służbie zwierzętom [ZDJĘCIA + FILMY]

Tory przecinające lasy i pola są często groźną przeszkodą dla dziko żyjącej zwierzyny. PKP Polskie Linie Kolejowe, inwestując w poprawę bezpieczeństwa, myśli także o faunie. PLK buduje specjalne przejścia, umożliwiające lisom, jeleniom czy żabom bezpieczne pokonanie nasypu kolejowego.

Fot. PKP PLK

W roku 2020 do wędrówki zwierząt dostosowanych zostało ponad 100 obiektów inżynieryjnych w całej Polsce. Zanim jednak powstały, w określeniu lokalizacji przejść pomógł monitoring. Kamery rejestrowały miejsca, w których zwierzęta przechodzą przez tory.

Przejścia powstały na 109 obiektach – mostach, wiaduktach i przepustach. To korzystny dla środowiska efekt inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego. Przejścia dla dużych i małych zwierząt powstały m.in. na trasach Warszawa – Sadowne – Czyżew, Sochaczew – Swarzędz, WarkaRadom, Trzebinia – Oświęcim, WarszawaLublin, Trzebinia – Krzeszowice.

Przebudowa pozwoliła bezpiecznie przekroczyć tory zarówno dużym zwierzętom: sarnom, wilkom, łosiom, dzikom czy lisom, ale także tym mniejszym – jak płazom czy gadom. Przepusty i mosty zostały wyposażone w specjalne półki, którymi zwierzęta pełzają, skaczą lub dreptają m.in. nad rzekami.

Fot. PKP PLK

Na modernizowanej trasie z Warszawy do Poznania przepusty zostały wyposażone w pochylnie dla płazów, które zapewniają zwierzętom przejście przez tory i skarpę. Pomyślano też o nietoperzach. W części przepustów wybudowano domki. Dla latających ssaków stanowią one schronienie w dzień i są miejscem lęgowym.